Ballina Aktualitet Rajoni Masa të ashpra për Covid, Bosnja lehtëson kushtet për skiatorët

Masa të ashpra për Covid, Bosnja lehtëson kushtet për skiatorët

Bosnje Hercegovina së fundmi ka ashpërsuar masat anti Covid si një mënyrë për të parandaluar përhapjen e Covid.

Ndërkohë se fundmi duket se nga këto masa përjashtim do të bëjnë skiatorët nga i gjithë vendi, Ballkani Perëndimor dhe Bashkimi Evropian po shijojnë rrëshqitjen mbi ski mbi shpatet malore të Bosnjës pasi kanë treguar vetëm një test të shpejtë që janë negative nga Covid-19.

Shumica e vendpushimeve të skive në Ballkan u hapën gjithashtu gjatë javës së kaluar, por me kapacitete dhe kufizime aksesi shumë më të rrepta të shkaktuara nga pandemia.

Në malet Jahorina dhe Bjelasnica pranë Sarajevës, mikpritësit e Lojërave Olimpike Dimërore të 1984-ës, radhë të gjata e të mbushura fort u krijuan në ashensorët e skive ndërsa mysafirë vendas dhe ndërkombëtarë mblidheshin në kafene brenda dhe jashtë, me disa madje duke marrë një koncert muzikor të natës.

Udhëtarët që vijnë në Bosnje nga Bashkimi Evropian, përveç Kroacisë, duhet të kenë një test negativ PCR para nisjes dhe prova të vaksinimit ose rikuperimit të fundit nga COVID-19 për të hyrë në vend. Qytetarët e Kroacisë, Serbisë dhe Malit të Zi janë të përjashtuar nga ky rregull.

Por sapo një person është në Bosnje, atij nuk i kërkohet të paraqesë prova të vaksinimit, një shërim të kohëve të fundit ose një test negativ të kohëve të fundit për të hyrë në pistat e skive, restorantet, baret ose vendet kulturore. Ndërsa mandatet e veshjes së maskave të brendshme dhe të distancimit social janë në fuqi, zbatimi i tyre mbetet i rastësishëm./abcnews.al

Artikulli paraprakOBSH: Rreziku global për mutacionin Omicron është shumë i lartë
Artikulli tjetërSali Berisha dhe grupi i Rithemelimit hyn në selinë e Partisë Demokratike (VIDEO)