Ballina Bota Masat e reja në Gjermani: Izolim për të pavaksinuarit, nga shkurti vaksinimi...

Masat e reja në Gjermani: Izolim për të pavaksinuarit, nga shkurti vaksinimi i detyrueshëm

Gjermania po shkon drejt vaksinimit të detyruar nga shkurti, njoftoi kancelarja në largim Angela Merkel. Gjithashtu, Gjermania do të vendosë kufizime shtesë ndaj të pavaksinuarëve, duke i izoluar.

Në të njëjtën kohë, diskotekat dhe klubet duhet të mbyllen nëse numri i rasteve tejkalon një numër të caktuar, tha kancelarja, e cila paralajmëroi se situata është shumë e rëndë.

Njoftimet erdhën pas një takimi midis Angela Merkel dhe kancelarit të ri Olaf Soltz me krerët rajonalë, që synon të sigurojë një udhërrëfyes për vendin. Kancelari në pritje Olaf Soltz i ka thënë tashmë “po” vaksinimit të detyrueshëm. Ai u shpreh edhe pro ndalimit të të pavaksinuarve, duke thënë se në tregun me pakicë duhet të lejohen të hyjnë vetëm ata që janë vaksinuar dhe të shëruar.

Vendimet përfundimtare do të duhet të miratohen nga parlamenti gjerman. Gjermania aktualisht regjistrimin incidenca dhe vaksinimit nivele shumë të larta janë shumë më të ulët se në shumë vende evropiane. g.v/abcnews.al

Artikulli paraprakTrendi që i kushton shëndetit të fëmijëve
Artikulli tjetërÇfarë po ndodh në Austri? Kancelari i ri Alexander Schallenberg jep dorëheqjen