Ballina Bota Papa Françesku dënon sjelljen ndaj emigrantëve në Europë: Mbytje e qytetërimit

Papa Françesku dënon sjelljen ndaj emigrantëve në Europë: Mbytje e qytetërimit

Papa ka kritikuar ashpër vendet europiane për mënyrën si po i trajtojnë emigrantët nga vendet e huaja.

Duke folur në ishullin grek Lesbos papa Françesku e quaj ti neglizhencën ndaj çështjes së emigrantëve si “mbytje” të qytetërimit.

Papa vizitoi për herë të parë Lesbosin në vitin 2016, kur ishte një pikë kryesore hyrëse për njerëzit që përpiqeshin të arrinin në Evropë.

Që atëherë, janë shfaqur pika të reja dhe Papa shprehu keqardhjen që kjo çështje nuk ka asnjë përmirësim.

Muajin e kaluar 27 persona pasi gomonia e tyre u mbyt në Kanalin midis Francës dhe Britanisë së Madhe.

Disa emigrantë kanë humbur jetën nga temperaturat e ulëta në përpjekje për të kaluar në Poloni nga Bjellorusia. /Abcnews.al

Artikulli paraprakPo qëndronte në trotuar, e reja shqiptare aksidentohet për vdekje në Zvicër
Artikulli tjetërKa një mënyrë të thjeshtë, si të largoni mizat që shkojnë te frutat