Ballina Bota Putin për TV Rusia 1: Kam punuar edhe si taksist në vitet...

Putin për TV Rusia 1: Kam punuar edhe si taksist në vitet 90-të!

“Kam punuar si shofer taksie në vitet 1990”, deklaroi presidenti rus Vladimir Putin.

Ai vlerësoi sot se Rusia ishte në një luftë civile në vitet 90-të.

“Situata ishte shumë e vështirë dhe i referohem situatës së brendshme të gjithë vendit, të gjithë komponentëve të tij. “Ishte për ekonominë, politikën, zbatimin e ligjit, ushtrinë… Në thelb, kishte një luftë civile në vend,” tha Putin në dokumentarin “Rusia”. Historia e Re”, e cila u shfaq në TV Rusia 1.

Putin tha se vendet perëndimore në vitet 1990 mendonin se Rusia do të shpërbëhej dhe se ishte vetëm çështje kohe.

Kur Vladimir Putin humbi punën në Bashkinë e Shën Petersburgut, herë pas here iu desh të punonte si shofer taksie për të fituar bukën e gojës.

Putin foli për këtë në filmin “Historia e fundit”, i cili u shfaq në kanalin televiziv “Rusia 24”.

Putin humbi punën e tij sepse ish-shefi i tij, profesor Anatoly Sobchak, humbi zgjedhjet për kryetar bashkie në Shën Petersburg.

Në ekipin e Sobchak në administratën e qytetit të Shën Petersburgut, Putin drejtoi bashkëpunimin ndërkombëtar të Shën Petersburg-ut. Në një bashki si Shën Petersburg, Putin takoi njerëz të rinj, të aftë, duke përfshirë Dmitry Medvedev, të cilin më vonë e transferoi në Moskë. Njerëz të cilëve u besonte që nga ajo kohë dhe më vonë ata mbajtën poste të rëndësishme në kompani të mëdha shtetërore.

Për shkak të marrëdhënieve të tij të mira me njerëzit në administratën presidenciale, Putinit iu ofrua një punë dhe u transferua në Moskë.

Ai u emërua nga Pavel Boridin, i cili ishte përgjegjës për çështjet ekonomike në administratën presidenciale.

Përveç Borodinit, Putinit në atë kohë u ndihmua edhe nga bashkatdhetarët e tij nga Shën Petersburg, të cilët tashmë kishin shërbyer në administratën presidenciale dhe ishin njerëz të fuqishëm, përkatësisht Anatoly Chubais dhe Alexei Kudrin.

Putin bëri përparim të shpejtë, pasi fitoi një reputacion si një njeri i besuar dhe i vlefshëm gjatë sundimit të Jelcinit.

Ai ishte kreu i KGB-së, pastaj për pak kohë kryeministër dhe përfundimisht pasardhësi i Jelcinit./TetovaNews

Artikulli paraprakBlinken thotë se SHBA po përgatitet për një veprim të paprecedentë që do të “kishte pasoja masive për Rusinë”
Artikulli tjetërVIDEO/Gruaja daneze/Si shpëtoi nga pushkatimi 100 burra shqiptarë (Histori e rrallë)