Ballina Aktualitet Rajoni Rezervat e arit. Shqipëria, 13 herë më pak se Serbia/Gjermania e dyta...

Rezervat e arit. Shqipëria, 13 herë më pak se Serbia/Gjermania e dyta në botë, Zvicra e shtata (Lista e plotë)

Ndonëse ka rritur sasinë përmes blerjeve në tre vitet e fundit, Shqipëria ka sasi të ulët të rezervave të arit krahasuar me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas të dhënave nga Këshilli Botëror për Arin dhe Banka Popullore e Serbisë, vendi ka aktualisht një sasi prej 2,8 ton flori, sasi kjo 13 herë më e ulët se Serbia apo gati tre herë më e pakët se Maqedonia e Veriut.

Mali i Zi me më pak se 1,1 ton dhe Kosova që nuk ka fare rezerva listohen të fundit në rajon.

Në raport me numrin e popullsisë, Serbia ka sasinë më të lartë për frymë me gati 0,05 kilogram. Edhe me këtë përllogaritje, Shqipëria renditet më mirë vetëm se Mali i Zi dhe Kosova.

Për ekspertët, rritja e rezervave të arit mund të vijë vetëm si pasojë e zhvillimit ekonomik të vendit.

Holanda, India, Japonia, Zvicra, Kina, Rusia, Franca, Italia, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë 10 shtet me rezervat më të larta të floririt në botë sipas Këshillit Global të Arit.

Rezervat e arit në të gjitha shtetet e botës, në tonelata:

SHBA 8133 tonelata,
Gjermani 3359,
Itali 2452,
France 2436,
Rusia 2292,

Kinë 1948,
Zvicër 1040,
Japoni 846 846,
Indi 704 695,
Holandë 612,

Tajvan 424,
Turqi 408 513,
Kazakistan 386,
Portugali 383,
Uzbekistan 358,

Arabia Saudite 323,
Mbretëria e Bashkuar 310,
Liban 287,
Spanja 282,
Austria 280,

Tajlandë 244,
Poloni 232,
Belgjika 227,
Algjeria 174,
Venezuela 161,

Filipinet 156,
Singapor 127,
Suedi 126,
Afrika e Jugut 125,

Brazil 121,
Meksikë 120,
Libi 117,
Greqia 114,
Koreja e Jugut 104,

Rumania 104,
Iraku 96.26,
Hungaria 94.49,
Egjipt 80.58,

Australi 79.85,
Kuvajti 78,97,
Indonezi 78.57,
Danimarka 66.55,

Pakistani 64.65,
Argjentina 61.74,
Katar 59.83,
Emiratet e Bashkuara Arabe 55.26,
Kamboxha 50.45,

Bjellorusia 50.08,
Finlanda 49.14,

Bolivia 42.51,
Bullgaria 40.83,
Malajzia 38.88,

Jordani 37.32,
Serbia 36.43,
Peru 34.68,
Sllovakia 31.69,

Ukrainë 26.44,
Siria 25.8,
Marok 22.12,
Ekuador 21.93,
Afganistan 21.87,

Nigeri 21.37,
Taxhikistani 17.19,
Kirgistani 16.08,
Bangladesh 13.97,
Qipro 13.9 13.9,

Mongoli 13.16,
Mauritius 12.44,
Republika Çeke 9.86, ,
Gana 8,74 8,74,
Paraguaj 8.19,

Myanmar 7.27,
Guatemala 6.89,
Maqedonia e Veriut 6.89,
Tunizi 6,84 6,84,
Sri Lanka 6.7,

Letonia 6.66,
Nepal 6.43,
Irlanda 6,
Lituani 5.82,

Kolumbia 4.68,
Bahrein 4.67,
Mozambiku 3.94,
Sllovenia 3.17,

Aruba 3.11,
Bosnja dhe Hercegovina 2.99,
Shqipëria 2.8,
Luksemburgu 2.24,

Hong Kong 2.08 2.08,
Islanda 1.98 1.98,
Papua Guinea e Re 1.96,
Trinidad dhe Tobago 1.94,

Haiti 1.81,
Jemeni 1.56,
Surinami 1.46,
El Salvador 1.37,

Honduras 0.69,
Republika Domenikane 0.57,
Kili 0.25,
Estonia 0.25,
Malta 0.16,

Uruguai 0.09,
Burundi 0.03,
Fixhi 0,03 0,03,
Kenia 0.02,

Oman 0.02,
Armenia 0,
Azerbajxhani 0,

Kamerun 0,
Kanada 0,
Nikaragua 0,

Artikulli paraprak30 tornado shkatërrimtare godasin 7 shtete në SHBA, së paku 84 viktima/Kentucky shpall gjendjen e jashtëzakonshme (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërVIDEO/Bora në rajonin e Komunës së Zhelinës, kryebashkiaku Sejdiu: Jemi duke e ndjekur situatën dhe duke intervenuar në të gjitha rrugët që të çojnë në vendbanimet malore