Ballina Bota Rusia: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO është një “vijë e kuqe”

Rusia: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO është një “vijë e kuqe”

Anëtarësimi i Ukrainës në NATO është një vijë e kuqe për Rusinë, tha sot zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova. “Aderimi i Ukrainës në NATO është për ne dhe këtë e kemi thënë prej kohësh, një vijë e kuqe. Angazhimi i vazhdueshëm i Kievit në orbitën ushtarake të aleancës, zhvillimi de facto i infrastrukturës ushtarake të këtij vendi që NATO filloi, ndjekja e saj për ta kthyer atë në një bazë konfrontimi me Rusinë, do të ketë pasoja të rënda, destabilizimin e ushtrisë dhe politikës në Evropë”, përfundoi Zakharova.

Sipas saj, Rusia është e bindur se e vetmja mënyrë për të zgjidhur situatën me pozicionin e trishtuar të sigurisë evropiane është përpunimi i përbashkët i marrëveshjeve afatgjata nga Moska dhe NATO, të cilat do të përjashtojnë zgjerimin e aleancës në lindje.

Zakharova vuri në dukje se takimi i ministrave të jashtëm të NATO-s në Riga nga 30 nëntori deri më 1 dhjetor tregoi “këmbënguljen e aleancës në luftimin e kërcënimeve imagjinare” në kurriz të një përgjigjeje kolektive ndaj sfidave reale të kohës.

Artikulli paraprakEvropa në prag të mutacionit të Omicron, si shfaqet zinxhiri i vaksinimeve dhe masat kufizuese nga vendet evropiane
Artikulli tjetërTragjedia ku vdiqën 45 shqiptarë në Bullgari, del ekspertiza: Barrierat ishin dëmtuar që prej një aksidenti të mëparshëm