Ballina Bota Sherr i madh në parlament, deputetët rrihen për taksat (VIDEO)

Sherr i madh në parlament, deputetët rrihen për taksat (VIDEO)

Një përleshje ka shpërthyer në parlamentin e Ganës gjatë një seance për një taksë të diskutueshme të propozuar nga qeveria për transaksionet elektronike.

Deputetët janë shtyrë, shtyrë dhe goditur me grushte ndaj njëri-tjetrit, ndërsa të tjerët kanë tentuar të ndalojnë përleshjet.

Kaosi filloi pasi deputetët e opozitës nxituan për të ndaluar zëvendëskryetarin Joseph Osei Oëusu që të largohej nga vendi i tij për të votuar, raportojnë mediat lokale. Ai drejtonte seancën, e cila më pas u shty për shkak të kaosit të krijuar.

Kongresi Kombëtar Demokratik (NDC) i opozitës ka hedhur poshtë taksën e propozuar prej 1.75% për transaksionet elektronike, që përfshin pagesat me para celulare. Ai thotë se do të godasë njerëzit me të ardhura të ulëta dhe ata jashtë sektorit zyrtar bankar.

Por Ministri i Financave Ken Ofori-Artta ka thënë se është e nevojshme të zgjerohet rrjeti i taksave, duke argumentuar se mund të mbledhë një shtesë prej 6.9 miliardë cedi ganeze (1.15 miliardë dollarë) vitin e ardhshëm.

Seanca parlamentare filloi të hënën në mëngjes dhe u ndërpre pas mesnate, shkruan gazeta lokale Graphic. g.v/abcnews.al

Artikulli paraprakKurti merr vaksinën e tretë kundër Covidit dhe atë të gripit sezonal
Artikulli tjetër“Open Ballkan”, Rama-Zaev-Vuçiç: Marrëveshjet futen në fuqi nga dita e sotme, nuk presim BE-në (VIDEO)