Ballina Bota Shpërthim në Ravanusa të Italisë, shembet një pallat dhe dëmtohet një lagje...

Shpërthim në Ravanusa të Italisë, shembet një pallat dhe dëmtohet një lagje e tërë: një grua u nxorr e gjallë nga rrënojat. Janë 11 të zhdukur, mes tyre 3 fëmijë (VIDEO+FOTO)

Një ndërtesë 4-katëshe është shembur në Ravanusa, në provincën e Agrigento-s (Sicili, Itali), ndoshta për shkak të çarjes së një tubi gazi: 11 të zhdukur, mes tyre një grua shtatzënë dhe 3 fëmijë. Kryebashkiaku i qytetit Carmelo D’Angelo nisi një apel për “këdo që ka lopata, buldozerë, kamionë-cisternë dhe automjete mekanike: na jep një dorë, është një fatkeqësi”, transmeton Tetova News sipas mediave italiane.

Një ndërtesë 4-katëshe u shemb mbrëmjen e së shtunës në Rrugën Galilei në Ravanusa, një qytet me mbi 10 mijë banorë, 50 minuta me makinë nga Agrigento .

Shkaku i shembjes – e cila ndodhi rreth orës 20.30 – do të ishte këputja e një tubi në gazsjellësin e qytetit .

Ndërtesat e tjera të përfshira: zona e një lagjeje të tërë të qytetit, midis rrugëve të Paqes, Galilei, Trilussa dhe Nuoro, është dëmtuar rëndë. Sipas zjarrfikësve, nga shpërthimi janë prekur 11 ndërtesa.

Për momentin numri është të paktën 11 të zhdukur, duke përfshirë tre fëmijë dhe një grua shtatzënë . Të zhvendosurit janë me dhjetëra.Disa banorë të banesave të kthyera në rrënoja arritën të shpëtojnë të padëmtuar ose të plagosur lehtë. Njerëzit e evakuuar tashmë janë zhvendosur në hotelet në zonë nga komuna e Ravanusa-s.

Një grua u pa nën rrënojat e një prej ndërtesave të shembura në qendër të Ravanusa-s. Pas një pune intensive dhe delikate rreth orës 1:30 të së dielës, 80-vjeçarja është nxjerrë nga rrënojat dhe është marrë me barelë nga ekipet e shpëtimit. Shpëtimi nuk është i lehtë sepse ka rrjedhje të vazhdueshme gazi që vetë zjarrfikësit po përpiqen ta ndalojnë.

“Kishte edhe të afërm të tjerë me tezen time, xhaxhallarë të tjerë që ndodheshin në një banesë tjetër. Për momentin e shoh vetëm atë. Nuk kemi ende asnjë lajm për të tjerët.” Kështu thotë nipi i 80-vjeçares së shpëtuar.

Në pamjet e postuara nga banorët e qytetit në rrjetet sociale , shihen rrënojat, pjesët e objekteve dhe mbeturinat e tjera të shpërndara për dhjetëra metra në zonën përreth godinës së shkatërruar nga shpërthimi, ndërsa alarmet e disa makinave dhe disa banesave. tingëlluan çmendurisht.

Energjia elektrike është ndërprerë në të gjithë zonën: “Mamma mia, mamma mia, një fatkeqësi” thërrasin shumë para skenës së shkatërrimit. “ Duket si Bejrut.Pamjet që na vijnë nga Ravanusa me xhama të thyer, mbeturina në tokë dhe rrënoja, rrënoja të hedhura dhjetëra metra larg vendit të shpërthimit”, tha Adnkronos Salvo Cocina, kreu i departamentit rajonal të mbrojtjes civile. “Ne jemi gati të kërkojmë nëpër rrënoja sapo të sigurohet zona”.

Zjarrfikësit e Canicattì, Agrigento dhe Licata kanë shuar flakët, por mbrojtja civile rajonale shpjegon se “xhepat e gazit në rrjetin e qytetit pengojnë hyrjen e sigurt në rrënojat “. Në zonë po punojnë edhe teknikë të Italgas për sigurimin e rrjetit. Qentë e trajnuar u thirrën gjithashtu për të kërkuar njerëz të bllokuar në rrënoja.

Në lidhje me shpërthimin, një zëdhënës i Italgas bëri të ditur se teknikët e kompanisë kanë ndërhyrë menjëherë dhe po punojnë për sigurimin e zonës duke izoluar seksionin e rrjetit që i shërben: “Deri në përfundim të kësaj faze, tubat e sipërm të dëmtuar nga shembja nuk janë të arritshme , vijojnë. për të çliruar gazin që përmbajnë. Për momentin nuk mund të tregohet me siguri se cilët kanë qenë shkaqet e ngjarjes ”.

Në një status të postuar në rrjetet sociale, kryebashkiaku i Ravanusa Carmelo D’Angelo nisi një apel për “këdo që ka lopata, buldozerë, kamionë-cisternë dhe automjete mekanike: na jep një dorë, është një fatkeqësi”.

Thirrjes iu përgjigjën skuadra të shumta vullnetarësh nga Mbrojtja Civile, zjarrfikës dhe Kryqi i Kuq, nga komuna të ndryshme në zonën e Agrigento-s, duke shkuar në Ravanusa./Përgatiti Tetova News

Artikulli paraprakItali/ Policia patrullim për masat kundër koronavirusit, arrestojnë 42-vjeçarin shqiptar pasi i gjejnë 1 kg kokainë! Lëndën narkotike e kishte fshehur në…
Artikulli tjetër30 tornado shkatërrimtare godasin 7 shtete në SHBA, së paku 84 viktima/Kentucky shpall gjendjen e jashtëzakonshme (VIDEO+FOTO)