Ballina Shëndeti Koronavirusi Studimi: Varianti i ri Omicron katërfishon antitrupat kundër Delta gjithashtu

Studimi: Varianti i ri Omicron katërfishon antitrupat kundër Delta gjithashtu

Një studim i ri i kryer së fundmi në Afrikën e Jugut, tregon se varianti i ri i Covid i koronavirusit mund të rrisë imunitetin e trupit ndaj llojit të dukshëm më vdekjeprurës Delta.

Ndërkohë një e dhënë e tillë akoma nuk është testuar përfundimisht nga shkencëtarët, ndërsa është zbuluar se pacientët që iu nënshtruan Covid-19 nga mutacioni Omicron dhe veçanërisht ata që ishin vaksinuar kanë zhvilluar imunitet të shtuar ndaj Deltës.

Analiza u fokusua në 33 raste të pacientëve të vaksinuar dhe të pavaksinuar të infektuar me variantin Omicron në Afrikën e Jugut. Studiuesit zbuluan se 14 ditë pas infektimit, pacientët kishin 14 herë më shumë antitrupa ndaj llojit të ri, siç është logjike pas shërimit, por gjithashtu regjistruan një më shumë se katërfishim të antitrupave kundër Delta.

Në mënyrë të veçantë, antitrupat kundër llojit më vdekjeprurës indian u rritën me një mesatare prej 4.4 herë, me ata të vaksinuar që kishin një përgjigje imune edhe më të mirë se ata që nuk e bënë këtë.

Ndërkohë në një studim të zhvilluar në Afrikën e Jugut, të infektuarit me variantin Omicron kanë një rrezik më të ulët të shtrimit në spital dhe sëmundjeve të rënda në krahasim me Delta/abcnews.al

Artikulli paraprakVIDEO+FOTO/BUXHETI PARTICIPATIV, KOMUNA E TETOVËS HAP DYERT PËR QYTETARËT DHE OJQ-TË
Artikulli tjetërVajza 28-vjeçare grabit bashkëqytetarin në një market në Gostivar, arrestohet nga policia