Ballina Shëndeti Koronavirusi “Viti 2022 duhet të jetë fundi i pandemisë COVID-19”/ OBSH parashikon se...

“Viti 2022 duhet të jetë fundi i pandemisë COVID-19”/ OBSH parashikon se pandemia e koronavirusit do të përfundojë vitin e arshëm

Pandemia globale duhet të marrë fund vitin e ardhshëm, sipas zyrtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Viti 2022 duhet të jetë fundi i pandemisë COVID-19”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke folur të mërkurën në konferencën e fundit të planifikuar të organizatës për vitin mbi koronavirusin.

Tedros tha se ai besonte se pandemia do të përfundojë vitin e ardhshëm sepse, dy vjet pas situatës, “ne e njohim shumë mirë virusin dhe kemi të gjitha mjetet [për ta luftuar atë]”.

Ai tha se parashikimet e OBSH-së tregojnë se furnizimet me vaksina duhet të jenë të mjaftueshme për të vaksinuar të gjithë popullsinë e rritur globale dhe për t’i dhënë nxitës popullatave me rrezik të lartë deri në tremujorin e parë të 2022.

Çështjet e mëdha për t’u kapërcyer ishin “zbatimi i të gjitha mjeteve në mënyrë efektive” dhe veçanërisht, “kujdesi për barazinë”.

“Nëse nuk e vaksinojmë të gjithë botën, nuk mendoj se mund t’i japim fund kësaj pandemie”, përfundoi ai.

“Shqetësimi im është nëse kemi qëndrueshmëri për t’i dhënë fund”, tha Maria Van Kerkhove, drejtuese teknike për COVID-19, në Programin e Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së, duke shtuar: “Unë besoj se mundemi”.

Ndërkohë, OBSH është ende duke monitoruar nëse sëmundja nga Omicron është po aq e rëndë sa variantet e mëparshme si Delta. Këto të dhëna janë ende “të pasigurta”, tha Van Kerkhove.

Ndërsa disa kompani po prodhojnë tashmë vaksina të variantit Omicron, Mike Ryan i OBSH-së paralajmëroi se këto mund të mos jenë efektive kundër llojeve të tjera qarkulluese.

Soumya Swaminathan, shkencëtari kryesor i OBSH-së, tha se në mënyrë ideale, kompanitë farmaceutike do të prisnin që OBSH të deklaronte se cilin variant të synonte, në të njëjtën mënyrë si për gripin sezonal.

Ajo tha se bazuar në të dhënat ekzistuese, ka të ngjarë të jetë një version i virusit që përmban vetitë që e bëjnë atë më të transmetueshëm dhe më virulent, por ky hulumtim ishte në vazhdim.

Artikulli paraprakCOVID-19 në Itali, mbi 36 mijë të infektuar dhe 146 viktima në 24 orët e fundit
Artikulli tjetërZoran Zaev dorëzon në Kuvend dorëheqjen nga pozicioni i Kryeministrit: Demokracia do të thotë përgjegjësi!