Ballina Bota Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara...

Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara në dëborë për më shumë se 20 orë (VIDEO)

Reshjet e dendura të dëborës të ditëve të fundit që kanë përfshirë kryeqytetin grek, Athinën, kanë krijuar një situatë kaotike në rrugët e vendit.  1.200 automjete kanë ngecur në “Atiki Odo” për mbi 20 orë pasi lëvizja është bërë gati e pamundur për shkak të dëborës. Pa ngrohje të “dorëzuar” në temperaturat nën zero, pa ushqim dhe pa ujë kanë mbetur shoferët dhe pasagjerët e makinave që kanë krijuar radhë të gjata në pritje të zhbllokimit.

Në këto momente të vështira, ushtria greke është angazhuar për t’u ardhur në ndihmë njerëzve që po vuajnë larg familjeve në kushte ekstreme të motit, duke i ofruar ushqim të ngrohtë dhe ujë të pijshmë.

“Një tmerr, jam këtu nga mëngjesi i djeshëm në orën 9. Shumë dëborë s’kemi marrë ndihmë.”, tha njëri prej shoferëve të ngecur. “Jam këtu prej më shumë se 20 orësh. Nuk kemi asnjë informacion”, tha një tjetër i dëshpëruar nga gjendja e rëndë në të cilën ndodhet.

Artikulli paraprakGjermani, studenti hap zjarr brenda universitetit
Artikulli tjetër“Cjapi im ndërzeu dhitë e Fatimes, ajo nuk më dha lekët”/ Zbardhet dëshmia e Fetah Marrës pas krimit makabër në Kuçovë