Ballina Bota Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëron familjet e diplomatëve amerikanë të largohen nga...

Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëron familjet e diplomatëve amerikanë të largohen nga Kievi

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken së fundmi ka udhëtuar në Kiev me këtë avion Quelle: pa/dpa/Ambasada e SHBA në Kiev

Për shkak të situatës së tensionuar në kufirin me Ukrainën, Departamenti Amerikan i Shtetit ka vendosur që familjet e diplomatëve amerikanë të largohen nga vendi. Punonjësit tani lejohen të largohen vullnetarisht nga vendi.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar familjet e diplomatëve amerikanë në kryeqytetin ukrainas të Kievit të largohen nga vendi. Arsyeja për këtë është “kërcënimi i vazhdueshëm i një operacioni ushtarak rus”, tha ministria të dielën.

Stafi i ambasadës gjithashtu do të reduktohet. Punonjësit vendas të ambasadës amerikane mund të largohen “vullnetarisht” nga vendi. Shtetasit e tjerë amerikanë që jetojnë në Ukrainë duhet “tani të konsiderojnë” largimin nga Ukraina me fluturime komerciale ose mjete të tjera transporti.

Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën në javët e fundit . Prandaj, Perëndimi i frikësohet një sulmi të madh rus ndaj vendit fqinj. Moska mohon çdo plan pushtimi.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha të shtunën se nuk do të reduktonte stafin e ambasadës së saj në Kiev. “Ne jemi duke monitoruar nga afër situatën e sigurisë për stafin në misionet tona diplomatike në Ukrainë dhe jemi gjithashtu në kontakt të ngushtë me partnerët tanë në BE dhe në nivel ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë, shkruan WELT, transmeton Tetova News.

Artikulli paraprakÇfarë na shpëton nga ftohja? Ekspertët u përgjigjen 6 pyetjeve me të shpeshta, nga hudhra tek vitaminat
Artikulli tjetërGostivar, arrestohen katër persona, makina i kthehet pronarit nga Reçica e Madhe