Ballina Bota Çfarë ndodh pas gjendjes së jashtëzakonshme në Ukrainë, a do ketë shtetrrethim?

Çfarë ndodh pas gjendjes së jashtëzakonshme në Ukrainë, a do ketë shtetrrethim?

Parlamenti i Ukrainës pritet të miratojë nga mesnata një projektligj për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për 30 ditë.

Draft dokumenti, i cili është parë nga agjencia e lajmeve Reuters, prezanton kontrollet e dokumenteve personale dhe i jep qeverisë fuqinë për të vendosur një shtetrrethim nëse është e nevojshme.

Sipas draftit, Ukraina do të vendosë kufizime për një sërë shërbimesh të komunikimit dixhital dhe radio, të cilat qeveria thotë se mund të ndezin situatën, ndërsa rezervistët ushtarakë nuk do të lejohen të largohen nga vendi.

Siç kemi raportuar, Ukraina u ka kërkuar qytetarëve të saj në Rusi që të largohen menjëherë, pasi ajo përgatitet për një pushtim të mundshëm. Pra, sa njerëz mund të preken? Shumë.

Kur Rusia kreu regjistrimin e saj të vitit 2010, kishte rreth dy milionë ukrainas që jetonin atje si shtetas rusë dhe banorë të përhershëm, plus 1.6 milionë emigrantë të tjerë.

Rezultatet e regjistrimit të vitit 2021 nuk janë ende të disponueshme. Por një vlerësim i përafërt i autoriteteve ruse sugjeron se rreth dy milionë ukrainas jetojnë përgjithmonë në Rusi dhe dy milionë të tjerë jetojnë atje përkohësisht .

Deri në vitin 2017, pas konfliktit të vitit 2014 në Donbas, numri i emigrantëve ukrainas në Rusi kishte rënë./abcnews.al

Artikulli paraprakRusi-Ukrainë në prag lufte? Shefi i OKB-së: Bota përballë rrezikut
Artikulli tjetërBeatrix Ramosaj nuk kursehet, çanta e saj kushton sa një Mercedes S-Class