Ballina Bota Dëbora e madhe mbulon bregun e Detit të Japonisë, pritet më shumë...

Dëbora e madhe mbulon bregun e Detit të Japonisë, pritet më shumë (VIDEO+FOTO)

Një model i fortë presioni dimëror dhe një masë e ftohtë ajri mbi Japoni kanë sjellë borë të madhe, veçanërisht përgjatë bregut të Detit të Japonisë nga Hokkaido deri në rajonin Chugoku.

Disa zona të prefekturave Niigata dhe Nagano morën më shumë se 80 centimetra borë gjatë 24 orëve deri të dielën në mëngjes.

Që nga ora 9 e mëngjesit të së dielës, akumulimi i borës prej 342 centimetrash u regjistrua në qytetin Tsunan në prefekturën Niigata dhe 262 centimetra në fshatin Nozawaonsen në prefekturën Nagano.

Në qytetin Sapporo, në prefekturën më veriore të vendit, Hokkaido, 108 centimetra borë ishin në tokë. Hera e fundit që qyteti pa borë më të thellë se një metër ishte në mars 2014.

Deri në 65 centimetra borë pritet të bjerë në 24 orët deri të hënën në mëngjes në prefekturën Niigata, 60 centimetra në prefekturat e Nagano dhe Gifu, si dhe në rajonin verior të Kansait.

Zyrtarët paralajmërojnë se masa e fortë e ajrit të ftohtë pritet të lëvizë në brigjet e Paqësorit, duke sjellë borë të madhe në fushat në rajonin Tokai dhe gjetkë.

Zyrtarët e motit paralajmërojnë se bora mund të shkaktojë ndërprerje të trafikut dhe ndërprerje të energjisë elektrike. Ata bëjnë thirrje për kujdes ndaj reshjeve të borës nga çatitë dhe orteqeve./Tetova News

Pamje nga Sapporo:

Artikulli paraprakNdërron jetë në moshën 90-vjeçare “burrnesha” e famshme e Tropojës
Artikulli tjetërScholz dhe Biden takohen në Uashington