Ballina Bota Presidentja e Sllovakisë: Vladimír Putin kaloi të gjithë kufijtë e lejuar…

Presidentja e Sllovakisë: Vladimír Putin kaloi të gjithë kufijtë e lejuar…

Samiti i madh special i NATO-s në Bruksel! Sinjali më i rëndësishëm: Ne ngrihemi për njëri-tjetrin dhe- nëse është në dyshim- mbrojmë territorin e Aleancës.Ja çka shkruan Presidentja e Sllovakisë, Zuzana Čaputová:

Samiti i jashtëzakonshëm i sotëm i Aleancës Veriatlantike u zhvillua saktësisht një muaj që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës. Vladimír Putin kaloi të gjithë kufijtë e lejuar me agresionin e tij dhe ne duhet të përshtatim gjithçka që bëjmë brenda mbrojtjes sonë kolektive.

Sot falënderova aleatët për mbështetjen ndaj mbrojtjes sonë: gjashtë prej tyre do të mbrojnë sigurinë tonë drejtpërdrejt në Sllovaki. Në tryezën e negociatave ndjeva kohezionin dhe unitetin e madh të të gjithë aleatëve. Kjo është e vërtetë jo vetëm në dënimin e agresionit rus, por edhe në një vendosmëri të përbashkët për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës dhe për ta ndihmuar atë në një mënyrë që ajo të mund të mbrojë veten.

Është koha për të marrë një qëndrim të qartë – nuk mund të qëndroni mënjanë. Prandaj u kemi bërë thirrje të gjitha vendeve të botës, përfshirë Kinën, që të bashkohen në dënimin e veprimeve të Presidentit Putin dhe të vonojnë çdo gjë që mund të mbështesin më tej veprimet e tij.

Në të njëjtën kohë, Aleancës sonë i duhet një lider me përvojë. Kjo është arsyeja pse ne vendosëm të zgjasim mandatin e Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg edhe për një vit./TN

Artikulli paraprakPublikohet deklarata e përbashkët e liderëve të G7-ës për luftën në Ukrainë, pikat më të rëndësishme
Artikulli tjetërUkraina ndryshoi gjithçka, sido që të mbarojë lufta, Rusia ka treguar se nuk është një superfuqi