Ballina Bota Analiza Analisti amerikan: Dy skenarë të luftës në Ukrainë

Analisti amerikan: Dy skenarë të luftës në Ukrainë

Christopher S. Chivvis, drejtor i Programit Statecraft të SHBA nga Carnegie Endowment for International Peace, një qendër e pavarur kërkimore për marrëdhëniet ndërkombëtare, publikoi një analizë të rezultatit të mundshëm të luftës në Ukrainë.

Analiza është publikuar nga britanikja The Guardian.

Luftërat ndonjëherë fillojnë lehtësisht, por parimi i strategjisë është se ato janë gjithmonë të paparashikueshme dhe jashtëzakonisht të vështira për t’u dhënë fund.

Lufta e Putinit në Ukrainë tashmë po përshkallëzohet më shpejt nga sa mund ta imagjinonin shumica e ekspertëve vetëm shtatë ditë më parë. Ai tani ka rrethuar qytetet e mëdha të Ukrainës me ushtrinë e tij dhe kërcënon t’i rrafshojë me armë termobarike, municione thërrmuese dhe raketa të drejtuara. Kjo do të terrorizojë popullsinë civile dhe mund të demoralizojë rezistencën e ardhshme të Ukrainës.

“Konflikti mund të përshkallëzohet në Ballkan”

Konflikti mund të përshkallëzohet në një rajon tjetër, siç është Ballkani, ku konfliktet e gjata janë ndezur dhe Rusia ka një rrjet të gjerë shërbimesh inteligjence dhe sigurie. Ndërkohë, NATO, G7 dhe një sërë vendesh të tjera i kanë ngritur gjobat ekonomike në nivele të paprecedentë. Disa vende evropiane që më parë hezitonin të përfshiheshin ushtarakisht në konflikt tani e kanë bërë këtë, duke dërguar armë dhe financuar rezistencën ukrainase.

Në mes të këtij përshkallëzimi, ekspertët mund të zhvillojnë një numër të pafund skenarësh se si mund të përfundojë konflikti. Por përvoja ime si Oficer i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së për Evropën sugjeron se ka vetëm dy rrugë për t’i dhënë fund luftës: njëra, përshkallëzimi i vazhdueshëm, potencialisht përmes armëve bërthamore; dhe së dyti, paqja e hidhur e imponuar në Ukrainën e mundur që do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për Shtetet e Bashkuara dhe shumë aleatë evropianë për t’u gëlltitur.

Operacioni i Putinit

Putin po e formëson qëllimisht operacionin e tij në Ukrainë në të njëjtën mënyrë që Shtetet e Bashkuara i kanë përshtatur operacionet e tyre për ndryshimin e regjimit në Kosovë, Irak dhe Libi, duke akuzuar Ukrainën për shkelje të të drejtave të njeriut dhe si shtet terrorist. Putin gjithashtu bën një pretendim qesharak se Ukraina është fashiste, shkruan The Guardian.

Duke gjykuar nga mënyra se si janë gjërat tani, duket e pamundur që Putini, i cili tashmë ka investuar kaq shumë në këtë luftë, do të jetë i kënaqur me diçka më pak se nënshtrimin e plotë ndaj qeverisë ukrainase. Strategjia më e mundshme për këtë është të rrafshohet Kharkivi sikur të ishte Grozny apo Aleppo, dhe më pas të kërcënohet të djegë Kievin.

Nëse arrin të rrëzojë qeverinë ukrainase, Rusia do të krijojë një qeveri kukull në Kiev që do të nënshkruajë kushtet e dorëzimit shumë të favorshme për Rusinë. Kushtet do të përfshijnë pothuajse me siguri një premtim për neutralitetin ukrainas dhe mund të shkojnë edhe më tej duke e angazhuar zyrtarisht Ukrainën në sferën e ndikimit të Rusisë me anëtarësimin në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive të Rusisë ose në Bashkimin e saj Ekonomik Euroaziatik.

Në këtë pikë, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre do të përballen me zgjedhje jashtëzakonisht të vështira politike. Uashingtoni dhe disa nga aleatët e tij mund të kërkojnë të luftojnë, për shembull, duke mbështetur ushtrinë e Ukrainës. Kjo do të pasqyronte afërsisht strategjinë që Shtetet e Bashkuara përdorën për të ndihmuar rezistencën franceze kundër Gjermanisë naziste.

Kremlini ndoshta do të ishte i gatshëm të ndërmerrte  sulme në strehë të sigurta në territorin e NATO-s, me shumë gjasa duke përdorur forca të parregullta apo edhe grupin famëkeq Wagner. Këto operacione mund të çonin në një përshkallëzim masiv që do t’i hapte derën një lufte shumë më të gjerë midis NATO-s dhe Rusisë – pikërisht atë luftë që Joe Biden po përpiqej të shmangte.

@tn.lajmelokale
@tetovanews