Ballina Bota Arabia Saudite nën sulm! Merr flakë depoja e naftës në Xhide pas...

Arabia Saudite nën sulm! Merr flakë depoja e naftës në Xhide pas 16 sulmeve me dronë dhe raketa nga grupi Houthi i Jemenit (VIDEO)

Mediat saudite raportojnë për 16 sulme drejt Arabisë Saudite nga grupi Houthi i Jemenit. Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë me zjarrin e madh që kaploi deponë e naftës në qytetin Xhide.

Një shtëllungë e madhe tymi u pa mbi një fabrikë nafte në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite të premten, sipas raporteve të shumta të medieve, menjëherë pasi grupi Houthi i Jemenit tha se do të lëshonte një deklaratë për një operacion ushtarak.

Një burim i Reuters tha se një objekt i sulmit ishte fabrika Aramco.

Huthi të mbështetur nga Irani nuk pretenduan menjëherë se ishin pas sulmit të së premtes, por një postim në Twitter nga një zëdhënës ushtarak më herët gjatë ditës tha se grupi do të shpallte një operacion të “thellë” brenda Arabisë Saudite.

Ndërkohë nafta e papërpunuar e West Texas Intermediate u rrit menjëherë më 1,04 dollarë, ose 0,9%, në 113,34 dollarë. Të dielën, autoritetet saudite konfirmuan një tjetër sulm në objektet e Aramco-s, me rebelët Houthi duke përdorur raketa dhe dronë për të synuar të paktën gjashtë vende në të gjithë Arabinë Saudite, duke përfshirë një depo karburanti Aramco dhe një fabrikë të gazit të lëngshëm natyror.

Artikulli paraprakQeveria amerikane ofron 10 milionë dollarë për kapjen e katër hakerave rusë
Artikulli tjetërBiden flet me ushtarët në Poloni, kujton shërbimin e djalit të tij në Kosovë (VIDEO)