Ballina Bota Dugin, ideologu i Putinit: “Në Ukrainë do të rivendosim rendin dhe do...

Dugin, ideologu i Putinit: “Në Ukrainë do të rivendosim rendin dhe do të ndërtojmë perandorinë botërore”

Në një fjalim në rrjetet sociale Aleksandr Dugin, i konsideruar si ideologu i Vladimir Putinit, shpjegon objektivat e luftës: “Rusia në Ukrainë do të rivendosë rendin, drejtësinë, prosperitetin dhe standardet e denjë të jetesës”.

Aleksandr Dugin, ideologu i Vladimir Putinit, i kthehet bisedës në rrjetet sociale, duke shpjeguar arsyet e pushtimit të Ukrainës si më poshtë: “Rusia në Ukrainë do të rivendosë rendin, drejtësinë, prosperitetin dhe standardet e denja të jetesës. Rusia sjell me vete lirinë. Rusia është i vetmi shtet sllav që ka mundur të bëhet një perandori botërore, pra një fuqi absolutisht sovrane. Asnjë nga sllavët – as lindor, as perëndimor, as jugor – nuk ia ka dalë kurrë. Shumë janë përpjekur. – bullgarët dhe serbët ishin afër, por vetëm rusët arritën të arrinin në vijën finale”.

“Ne nuk jemi të parët në gjithçka. Dhe me përulësi e pranojmë”, por “të ndërtojmë perandorinë botërore, është puna jonë, ne dimë ta bëjmë. Prandaj jemi Roma. Dhe ata që na kundërshtojnë – janë Kartagjena”.

“Tani – pikërisht në këtë moment, në zjarr, në pluhur dhe në gjak – Roma e Tretë po i vendos një kufi Kartagjenës së Re,” thekson ai.  “Ne kurrë, kurrë nuk do të jemi në gjendje të braktisim skemat e historisë së shenjtë, duke e përsëritur atë vazhdimisht nga epoka në epokë.. Dhe nga epoka në epokë Lindja Ruse shpëton Perëndimin rus nga Perëndimi jorus. Sepse ne jemi Roma. Sepse Roma jemi ne”.

Pak ditë më parë, në lidhje me Dritto e Rovescio, një program i drejtuar nga Paolo Del Debbio, filozofi rus dhe shkencëtari politik pranë Kremlinit kishte bërë deklarata shqetësuese për arsyet që e shtynë Moskën të sulmonte Ukrainën: “Kjo është një luftë e vlerash ruse kundrejt vlerave perëndimore moderne dhe post-moderne. Është një luftë shpirtërore”, tha ai.  Dugin tha se e njeh ekzistencën e komuniteteve gay: “Komuniteti gay mund të ekzistojë, por problemi është mëkati, norma, norma e perversionit, ky është një sulm ndaj vlerave tona.”

“Zelensky i mbështet këto tendenca”, dhe referenca nuk është vetëm për vlerat perëndimore, por edhe për nazizmin.  Për këtë, rusët do ta kishin pushtuar Donbasin, për ta mbrojtur atë nga sulmet që do të ishin planifikuar nga ukrainasit: “Pse Perëndimi mbështet Ukrainën? Pse Zelensky mbështet batalionet naziste? Për të krijuar një identitet artificial ultra-nacionalist në Ukrainë. “Ukraina që nuk ishte një komb”.

Ditët e fundit, Dugin ka dhënë edhe një intervistë për Il Giornale, në të cilën ka mohuar protestat kundër Putinit të raportuara nga mediat: “Unë jetoj në qendër të Moskës. Nuk ka njeri që proteston, përveç grupeve shumë të vogla. apo individë të vetëm, madje as të lidhur me njëri-tjetrin. Perceptimi i një proteste të brendshme është rezultat i dezinformatave të mediave perëndimore. Ata fotografojnë ngjarje nga e kaluara, në kontekste të ndryshme dhe e kalojnë veten si protesta”.

Edhe sipas studiuesit, lufta e vazhdueshme nuk është pushtim, por “operacion ushtarak”.  Objektivat e Putinit do të ishin dy: “denazifikimi” i vendit dhe “ndryshimi i regjimit politik në Kiev për ta rikthyer Ukrainën në sferën politike, ushtarake dhe strategjike ruse. Paralajmërim: operacioni aktual ushtarak nuk është një luftë kundër NATO-s… por një operacion për të mbrojtur një zonë me interes jetik për Rusinë”.

Marrë nga shtypi italian
/Përktheu: Lirim Alija-Tetova News

Artikulli paraprakFurnizimi me gaz, ministri gjerman i Ekonomisë firmosi marrëveshjen me emirin e Katarit
Artikulli tjetërMediat amerikane: Putini po arreston gjeneralët për dështimin në Kiev