Ballina Bota Gjenerali amerikan: SHBA nënvlerësoi forcën mbrojtëse të Ukrainës, mbivlerësoi atë ruse

Gjenerali amerikan: SHBA nënvlerësoi forcën mbrojtëse të Ukrainës, mbivlerësoi atë ruse

Gjenerali Tod Wolters, komandanti i Komandës Evropiane të SHBA-së, tha se “mund të ketë” një boshllëk të inteligjencës në së SHBA-së që bëri që të mbivlerësonte aftësinë e Rusisë dhe të nënvlerësonte aftësinë mbrojtëse të Ukrainës.

Wolters i bëri komentet gjatë një seance dëgjimore të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit të martën.

Kur senatori Roger Wicker, një republikan nga Misisipi, pyeti nëse kishte një boshllëk të inteligjencës që bëri që SHBA të mbivlerësonte Rusinë dhe të nënvlerësonte Ukrainën, Wolters tha se “mund të ketë”.

“Mund të ketë dhe siç kemi bërë gjithmonë në të kaluarën, kur kjo krizë të përfundojë, ne do të bëjmë një rishikim gjithëpërfshirës pas veprimit në të gjitha fushat dhe në të gjitha departamentet dhe do të zbulojmë se ku ishin zonat tona të dobëta dhe do të sigurohemi që ne mund të gjejë mënyra për t’u përmirësuar dhe kjo mund të jetë një nga ato fusha, “tha Wolters./Abcnews.al/

Artikulli paraprakI izoluar dhe i braktisur, rrëzimi i Putinit është vetëm çështje kohe
Artikulli tjetërUkraina ofron statusin e neutralitetit, Rusia ‘braktis’ operacionet ushtarake në Kiev