Ballina Bota Humbja e Putinit në horizont? Data, kur vjen fundi i luftës në...

Humbja e Putinit në horizont? Data, kur vjen fundi i luftës në Ukrainë

Ka kaluar një muaj nga pushtimi rus i Ukrainës, me Moskën që po humbet terren, për shkak të rezistencës së fortë të ushtrisë ukrainase.

Sipas një artikulli në Financial Times, Rusia ka nënkuptuar se po synon ushtarakisht lindjen e Ukrainës, në rajonin e Donbasit, duke lënë të kuptohet se Moska tashmë po kufizon perimetrin e pushtimit në Ukrainë.

Autoritetet ukrainase dhe zyrtarët perëndimorë, siç raportohet nga FT, po reagojnë me kujdes ndaj ndryshimit në strategjinë ushtarake të Moskës, i cili vjen pasi përparimi rus në Kiev dhe qytete të tjera po pengohet nga një rezistencë ukrainase më e forte, nga se rusët kishin parashikuar.

“Objektivat kryesore të fazës së parë të operacionit rus janë përmbushur,” tha Rudinsky, shefi i operacioneve të ushtrisë ruse.

“Aftësitë ushtarake të forcave të armatosura ukrainase janë ulur ndjeshëm, gjë që na lejon të përqendrohemi në qëllimin tonë kryesor: çlirimin e Donbasit “, tha një zyrtar i lartë ushtarak rus.

“Trupat ruse kanë qenë në gjendje të rrethojnë Kievin, si dhe Kharkiv, Chernihiv dhe Sumy në verilindje dhe Mykolaiv në jugperëndim, dhe të marrin kontrollin e pjesëve të jugut. Në këtë mënyrë, forcat ruse kishin devijuar vëmendjen e ushtrisë ukrainase dhe kishin kufizuar aftësinë e saj për t’iu përgjigjur veprimeve ruse në Donbas .

Rudinsky theksoi tha se qëllimi i Moskës ka qenë gjithmonë “çlirimi” i Donbasit.

“Ne kurrë nuk kemi planifikuar t’i sulmojmë ata ,” tha Rudinsky, duke iu referuar Kievit, Kharkiv, Sumy dhe qyteteve të tjera të rrethuara.

“Edhe pse Rusia nuk përjashton mundësinë e vazhdimit të rrethimit të këtyre qyteteve, forcat dhe burimet tona do të përqendrohen në qëllimin tonë kryesor, çlirimin e plotë të Donbasit,” shtoi Rudinsky .

Separatistët e mbështetur nga Rusia në Donbass kanë zhvilluar luftë kundër qeverisë së Kievit që nga viti 2014, pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Ukrainës nga Moska.

Shërbimet sekrete amerikane dhe evropiane vlerësojnë se plani i Rusisë për një fitore të shpejtë ka dështuar në masë të madhe mes gabimeve në rezistencën taktike dhe të papritur të fortë të Ukrainës.

Njëjtë si Financial Times edhe BBC shkruan se faza e parë e luftës në Ukrainë ka kaluar, ndërsa britanikja Daily Mail shkruan se Putin ka shpallur 9 majin si ditën kur do të përfundojë konflikti.

Kjo datë ka rëndësi simbolike, pasi në 9 maj Rusia feston fitoren ndaj nazistëve në Luftën e Dytë Botërore./abcnews.al/

Artikulli paraprak“Do t’i fluturojnë bombat bërthamore mbi kokë”, ish-deputeti rus tregon kush do t’i sjellë fundin Putinit dhe pse pas luftës në Ukrainë do të ketë luftë civile në Rusi
Artikulli tjetërQeveria amerikane ofron 10 milionë dollarë për kapjen e katër hakerave rusë