Ballina Bota Inteligjenca Perëndimore: Putin mund të vuajë nga tërbimi, ka probleme të shëndetit...

Inteligjenca Perëndimore: Putin mund të vuajë nga tërbimi, ka probleme të shëndetit mendor

Inteligjenca perëndimore beson se personaliteti i Vladimir Putin ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë pesë viteve të fundit, me liderin 69-vjeçar rus që shfaq sjellje paranoike, të cilat janë mjaft të dukshme.

Putini ‘po vuan nga tërbimi roid nga trajtimi me steroide për kancerin’: spiunët perëndimorë besojnë se sjellja e tij ‘gjithnjë e më e çrregullt’, pamja e fytyrës dhe distancimi absurd shoqëror për vizitorët është rezultat i trajtimit mjekësor, shkruan Daily Mail.

Burimet e inteligjencës thonë se Vladimir Putin mund të jetë duke vuajtur nga kanceri, sëmundja e parkinsonit ose demenca. ‘Fytyra dhe qafa e fryrë’ e despotit 69-vjeçar mund të jenë efekte anësore të mundshme të përdorimit të zgjatur të steroideve.

Gjendja shëndetësore e presidentit rus është vënë në pikëpyetje gjatë muajve të fundit për shkak të pamjes së tij. Putin është dukur vazhdimisht “i fryrë” dhe me një çehre të zbehtë në daljet e tij të fundit publike.

Duke cituar burime pranë Kremlinit, figura të larta në aleancën e inteligjencës Five Eyes – që përfshin Australinë, Kanadanë, Zelandën e Re, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara – besojnë se ka një shpjegim fiziologjik për vendimin e presidentit rus për ta pushtuar Ukrainën.

Një burim sigurie tha: “Janë vetëm burimet njerëzore që mund t’ju ofrojnë llojin e pamjes së pasur që kemi për psikikën e Putinit”.

“Ka pasur një ndryshim të identifikueshëm në vendimmarrjen e tij gjatë pesë viteve të fundit apo më shumë. Ata që e rrethojnë shohin një ndryshim të dukshëm në bindjen dhe qartësinë e asaj që ai thotë dhe se si e percepton botën përreth tij”.

Burimi tha se ky dështim për të menduar qartë po komplikohej nga mungesa e një ‘qarku reagimi negativ’, me udhëheqësin rus që ‘thjesht nuk u informua’ për elementët e dështimeve me pushtimin./abcnews.al/

Artikulli paraprakTakimi Kinë-SHBA, Rusia shpreson të shpëtojë nga sanksionet, amerikanët kanë një paralajmërim
Artikulli tjetërEnde nuk është zbardhur origjina e dronit që u rrëzua mbi Zagreb