Ballina Bota Investigimi i UE-së: Ku ndodhen oligarkët ukrainas dhe aeroplanët e tyre?

Investigimi i UE-së: Ku ndodhen oligarkët ukrainas dhe aeroplanët e tyre?

Më 23 shkurt, në orën 18:00, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi oligarkët në zyrën e tij.

Kështu bën me dije “Ukrayinska Pravda” ose “E Vërteta Ukrainase” në investigimin e saj të detajuar.

Njëmbëdhjetë orë kishin mbetur para se presidenti rus Vladimir Putin të shpallte luftë dhe të fillonte ofensivën ruse.

Presidenti u kërkoi përfaqësuesve të biznesit të qëndrojnë në Ukrainë, sipas UE-së.

Posaçërisht për këtë takim do të mbërrinin Rinat Akhmetov dhe Viktor Pinchuk nga Gjeneva dhe Londra.

Oligarku dhe deputeti Vadym Novynskyi u kthye në Ukrainë të hënën përpara seancës parlamentare.

Avioni i tij mbërriti nga Shën Petersburg-u, sqaron media ukrainase.

Siç u zbulua më pas, ky takim ishte shumë i rrezikshëm për oligarkët, sepse përfundoi rreth orës 20:00 dhe në orën dy të mëngjesit Ukraina mbylli qiellin për aviacionin civil.

Jo të gjithë u larguan. Disa nga oligarkët mbeten ende në Ukrainë. Disa edhe në Kiev. Dhe disa fluturuan menjëherë pasi vizituan zyrën e Zelensky-t.

Victor Pinchuk

Oligarku ukrainas Viktor Pinchuk vendosi të mos rrezikojë, vijon UE-ja.

Ai, si Akhmetov, u kthye në Ukrainë me ftesën e presidentit më 16 shkurt, ditën e ofensivës së parë të shpallur të Federatës Ruse.

Pinchuk do të largohej nga vendi dy ditë më vonë.

Dhjetë minuta larg njëri-tjetrit, Pinchuk dhe Akhmetov fluturuan për në Kiev për t’u takuar me presidentin më 23 shkurt.

Dhe, sipas radarit publik online, avioni i oligarkut u kthye në Londër atë mbrëmje.

Disa orë para ofensivës ruse. Sipas burimeve të UE-së, Viktor Pinchuk u largua nga vendi pas një takimi në zyrën e presidentit.

Deri më 4 mars, avioni nuk fluturoi askund, dhe atë ditë u nis nga Londra për në qytetin sllovak Košice, i cili ndodhet afër kufirit me Ukrainën.

Të nesërmen, avioni fluturoi nga Kosice në Nice dhe u kthye menjëherë në Londër.

Ndërsa Ukraina kishte mbyllur hapësirën ajrore, fluturimi i Pinchuk-ut në një nga qytetet më afër kufirit të Ukrainës me aeroportin mund të nënkuptojë evakuimin e dikujt nga rrethimi i oligarkut në Francë.

Më 7 mars, Pinchuk u largua përsëri nga Londra, fluturoi për në Vjenë dhe u kthye në të njëjtën ditë.

Ukrayinska Pravda pyeti shërbimin e shtypit të Viktor Pinchuk se ku është aktualisht oligarku dhe kush saktësisht u evakuua nga avioni i tij.

Shërbimi i shtypit nuk është përgjigjur ende.

Rinat Akhmetov

Njeriu më i pasur i Ukrainës, Rinat Akhmetov, ashtu si Pinchuk, mbërriti në Ukrainë më 23 shkurt, pak orë para takimit me presidentin.

UE-ja duke takuar oligarkun në aeroport, pyeti menjëherë për kohëzgjatjen e vizitës.

“Une nuk e di. Është e nevojshme? A duhet të them sa do të jem, sa nuk do të jem?”, do të përgjigjej biznesmeni.

Ai do të garantonte se ka qenë në Ukrainë, do të jetë në Ukrainë.

“Më duket se gjëja kryesore është ajo që bëj, jo sa jam apo nuk jam. Unë jam gjithmonë këtu”, shtoi Akhmetov.

Bordi i Akhmetov u kthye menjëherë në Gjenevë, ku solli oligarkun.

Të nesërmen, në mesditë, dy nga aeroplanët AIRBUS A-319 të Akhmetov dhe Falcon 7x fluturuan për në kryeqytetin hungarez, Budapest.

Këta dy avionë, sipas radarëve online, nuk janë larguar nga Budapesti edhe sot e kësaj dite. Avioni i tretë i Akhmetov ka qenë në Londër që nga 15 shkurti.

Në një koment për UE-në, shërbimi për shtyp i biznesmenit tha se ai ishte në Ukrainë.

Ky informacion konfirmohet nga burimet e “E vërteta ukrainase”. Dhe aeroplanët, sipas shërbimit për shtyp, sigurisht që nuk evakuuan askënd.

Vadim Novinsky

Mbrëmjen e së hënës, 21 shkurt, deputeti dhe biznesmeni Vadym Novynsky mbërriti nga Shën Petersburg-u në Kiev.

Asokohe, Putin tashmë kishte filluar të zbatonte planin e tij për të sulmuar Ukrainën, duke njohur të ashtuquajturat LPR dhe DPR.

Të nesërmen, Novinsky shkoi në një mbledhje të Rada Verkhovna-s, ku ai refuzoi të votonte në favor të njohjes së pavarësisë së Federatës Ruse të entiteteve të vetëshpallura në territoret e pushtuara përkohësisht të rajoneve Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës.

Më 23 shkurt, Vadym Novynsky mori pjesë në një takim midis presidentit dhe biznesit.

Pesë orë pas vizitës së Novinsky-t në Bankova, avioni që ai përdorte u ul në aeroportin e Kiev-it.

Në orën 02:15, tre orë para ofensivës ruse në territorin ukrainas, avioni u ngrit dhe fluturoi në aeroportin në Kosice (Sllovaki).

Në të njëjtën ditë, avioni fluturoi në qytetin e Dresdenit (Gjermani) dhe prej andej u kthye në qytetin e Shën Petersburg-ut në Federatën Ruse.

Nga Rusia, avioni fluturoi për në kryeqytetin estonez, Talin, dhe në ditët në vijim nuk fluturoi askund tjetër.

Më 3 mars, avioni u nis nga Talin-i për në qytetin rumun të Iasi-t, pranë kufirit me Ukrainën. Më pas ai fluturoi për në Vjenë, dhe nga Vjena në Egjipt.

Më 4 mars, avioni fluturoi sërish drejt Rumanisë. Më pas ai fluturoi për në Stamboll. Nga Stambolli në Greqi dhe prej andej në Vjenë të Austrisë, ku është ende avioni.

Vadym Novynskyi deklaroi në një koment për UE-në se ai ishte në Kiev.

Ai tha gjithashtu se disa orë para fillimit të agresionit ushtarak rus, gruaja e tij fluturoi për në Kiev.

Dhe fluturimet e avionit në datat 3 dhe 4 mars, thotë ai, lidhen me faktin se të njohurit i kërkuan ndihmë biznesmenit për transportin e familjeve.

Igor Kolomoisky

Igor Kolomoisky ka qenë në Ukrainë që nga fillimi i luftës, siç ka bërë pothuajse në tre vitet e fundit.

Ai është i përfshirë në hetimin e FBI-së amerikane për tërheqjen e mundshme të fondeve nga Privatbank dhe për këtë arsye nuk largohet nga vendi për të shmangur ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Në një koment për UE-në, Igor Kolomoisky mohoi se ai u largua nga vendi gjatë luftës për shkak të një hetimi të FBI-së.

Sipas të dhënave publike të radarëve në internet, shumica e avionëve të përdorur nga grupi joformal Privat mbetën në aeroportet e Kiev-it dhe Dnipro në kohën e mbylljes së Ukrainës.

Dmitry Firtash

Oligarku ukrainas Dmitry Firtash ndodhet në Austri që nga viti 2014.

Por avioni, i cili i përket strukturave të biznesit të Firtash-it, mbërriti në Hungari më 6 mars dhe më pas fluturoi për në Qipro.

Dhe nga Qipro ai u kthye në Vjenë, ku jeton oligarku.

Në tetor të vitit të kaluar, Ukrayinska Pravda raportoi se udhëheqësi i fraksionit presidencial, David Arahamiya, kishte përdorur avionin dy herë vitin e kaluar për fluturime në Vjenë.

Arahamia më pas mohoi që oligarku i kishte siguruar një aeroplan dhe tha se e kishte marrë me qira.

Transporti ajror i Dmytro Firtash prej disa vitesh menaxhohet nga një operator profesionist i specializuar në menaxhimin e aviacionit të klasave të ndryshme.

“Ky operator e menaxhon bordin në mënyrë të pavarur dhe ne nuk e ndikojmë në asnjë mënyrë. Operatori nuk thotë as rrugët dhe as kush ishte në bord. Nga ana jonë, ne nuk kemi të drejtë të kërkojmë një informacion të tillë nga operatori”, ishte reagimi i shërbimit për shtyp.

Marrë dhe përshtatur nga Ukrayinska Pravda për Albanian Post

Artikulli paraprak“Edhe lufta ka rregulla!” A mund të ndiqet penalisht Putini për Ukrainën?
Artikulli tjetërRusia kërcënon NATO-n dhe SHBA-të me luftë