Ballina Bota Kina, përballë vendimit fatal për Ukrainën

Kina, përballë vendimit fatal për Ukrainën

Pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën, Vladimir Putin u takua me Xi Jinping në Pekin.

Menjëherë më pas, të dyja vendet njoftuan një partneritet “pa kufij”.

Nëse nuk ka vërtet kufizime për partneritetin Kinë-Rusi mund të bëhet e qartë në ditët në vijim, pas raportimeve se Moska i ka kërkuar Pekinit ndihmë ushtarake.

Nëse Xi e plotëson këtë kërkesë, Kina në fakt do të hynte në një luftë me SHBA-të dhe kombet e NATO-s që po mbështesin Ukrainën.

Ky vendim mund të sjellë fundin për sistemin ekonomik të globalizuar, që ka nxitur ngritjen e jashtëzakonshme të Kinës gjatë 40 viteve të fundit.

Rusia dhe Kina ndajnë një armiqësi të thellë ndaj fuqisë globale të Amerikës.

Por ata i janë qasur rivalitetit të tyre me SHBA-të në mënyra shumë të ndryshme.

Kina mund të përballojë të luajë një “lojë të gjatë”, duke u mbështetur në fuqinë e saj ekonomike për të ndryshuar ekuilibrin global të fuqisë.

Por Rusia, në një pozitë më të dobët ekonomike, ka luajtur me forcën brutale në Ukrainë.

Basti i Putinit tani kërcënon lojën e gjatë të Pekinit.

Politikëbërësit kinezë mund të kenë parashikuar një prishje eventuale në marrëdhëniet me SHBA-të, megjithatë falë Rusisë, ata tani përballen me konfrontimin me perëndimin në një plan kohor shumë të përshpejtuar.

Nëse Kina ndihmon Rusinë të anashkalojë sanksionet perëndimore, ka të ngjarë të jetë në shënjestër të sanksioneve dytësore – një pikë që Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-ve, ia bëri të ditur, Yang Jiechi të Kinës kur u takua dje.

Furnizimi me armë për ushtrinë ruse do të nxiste thirrjet për sanksione perëndimore ndaj Kinës, bojkotime të konsumatorëve dhe tërheqje të korporatave.

Një luftë e shkurtër, fitimtare ruse do t’i kishte përshtatur Kinës.

Narrativa e favorizuar e Pekinit për rënien e paepur të fuqisë amerikane do të dukej edhe më e besueshme.

Mund të ishte vendosur skena për një sulm kinez në Tajvan.

Në vend të kësaj, Rusia është bllokuar.

Aleanca perëndimore është ringjallur dhe SHBA-të dhe aleatët e saj kanë shpalosur një armaturë të re sanksionesh ekonomike, që do të duken shumë kërcënuese në Pekin.

Kina tani duhet të përtypë lajmin se, si rezultat i sanksioneve perëndimore, Rusia ka humbur aksesin në shumicën e rezervave të saj valutore.

Siç thekson ekonomisti, Barry Eichengreen, një nga arsyet kryesore që vendet mbajnë rezerva valutore është “si një gjoks lufte për t’u përdorur në një konflikt gjeopolitik”.

Por Kina, e cila ka rezervat më të mëdha të huaja në botë, sapo ka zbuluar se mund të humbasë aksesin brenda natës.

Kina nuk është pothuajse e vetë-mjaftueshme as në energji, as në ushqim.

Ajo është shqetësuar për dekada për “Dilemën e Malacës” – kërcënimi që marina amerikane mund të bllokojë Kinën duke ndërprerë rrugët kryesore të transportit.

Investimet e mëdha të Kinës në marinën e saj synojnë pjesërisht të shmangin këtë mundësi.

Tani, megjithatë, Pekini duhet të marrë në konsideratë mundësinë që një ngrirje e rezervave valutore të vendit, aleate me sanksione të tjera financiare, mund të jetë po aq kërcënuese sa një bllokadë detare.

Është zhgënjyese për Kinën, që nuk ka asnjë rrugëdalje të lehtë nga kjo.

Zgjidhja e qartë do të ishte që ajo të tregtonte gjithnjë e më shumë në monedhën e saj, renminbi.

Por Pekini i është shmangur bërjes së RMB-së plotësisht të konvertueshme, nga frika se kjo do të çonte në largimin e kapitalit destabilizues.

Sekretet tregtare

Fakti që BE-ja, Britania e Madhe, Zvicra, Koreja e Jugut, japonezët dhe Singapori janë bashkuar në sanksionet financiare ndaj Rusisë, ka krijuar një front të bashkuar të ekonomive të zhvilluara që duhet të shqetësojë Pekinin.

Kina e ka matur vazhdimisht veten drejtpërsëdrejti kundër SHBA-ve, duke shënuar piketa në vazhdim: fuqia më e madhe tregtare, ekonomia më e madhe e matur me fuqinë blerëse, marina më e madhe.

Megjithatë, nëse Kina tani duhet të matet jo vetëm me SHBA-të, por edhe me BE-në, Britaninë e Madhe, Japoninë, Kanadanë dhe Australinë, pozicioni i saj relativ duket shumë më pak i fuqishëm.

Është e qartë se përpjekja për të izoluar Kinën ekonomikisht do të ishte shumë më e vështirë sesa vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë – e cila në vetvete nuk është aspak pa dhimbje.

Kina është thellësisht e integruar në zinxhirët e furnizimit perëndimor.

Shumë kompani perëndimore e kanë vënë Kinën në qendër të strategjive të tyre të biznesit.

Por një krizë globale i bën njerëzit të rishqyrtojnë supozimet bazë.

Ideja e një shkëputjeje ekonomike të Kinës nga perëndimi, dikur e paimagjinueshme, ka filluar të duket më e besueshme.

Madje mund t’i bëjë thirrje grupit në rritje të nacionalistëve ekonomikë në perëndim, të cilët tani e konsiderojnë globalizimin si një gabim katastrofik.

Llogaritjet ushtarake të Kinës gjithashtu papritmas duken më të ndërlikuara.

Nëse ushtria me përvojë ruse nuk mund të mbizotërojë lehtësisht në një pushtim tokësor të Ukrainës, si mundet Kina të kryejë pushtimin shumë më kompleks detar të Tajvanit?

Përvoja ukrainase sugjeron që tajvanezët do të luftonin dhe se Kina do të duhej të pranonte viktima të rënda – ndërsa perëndimi do të japë ndihma ushtarake për Tajvanin.

Dhe ndërsa presidenti Joe Biden ka përjashtuar në mënyrë të përsëritur mundësinë e luftimit për Ukrainën, ai ka sugjeruar se SHBA-të do të mbrojnë Tajvanin.

Shpesh supozohet se Kina do të jetë partneri kryesor në partneritetin “pa kufij” me Rusinë, por vendimi i Xi për të përqafuar Putinin tani duket si një llogaritje e gabuar.

Është e vështirë të luash lojën e gjatë nëse e lidh veten me një lojtar të pamatur.

Financial Times

Artikulli paraprakBiografi i famshëm i Stalinit diskuton mbi Putinin, Rusinë dhe Perëndimin
Artikulli tjetërIsh-presidenti ukrainas: Putin kërkon të shkatërrojë të gjithë Perëndimin