Ballina Bota Ku ka gabuar Rusia?

Ku ka gabuar Rusia?

Rusia ka një nga forcat e armatosura më të mëdha dhe më të fuqishme në botë, por nuk e ka treguar diçka të tillë në luftën kundër Ukrainës, shkruan BBC

Shumë analistë ushtarakë në Perëndim janë befasuar nga performanca e saj në fushën e betejës deri më tani, dhe disa e kanë cilësuar “të mjerë”. Përparimi ushtarak duket se ka ngecur dhe një pjesë janë të shqetësuar nëse Rusia do të marrë veten nga humbjet që ka pësuar.

Këtë javë, një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s tha për BBC-në: “Rusët qartësisht nuk i kanë arritur qëllimet e tyre dhe ndoshta nuk do t’i arrijnë”.

Por ku ka gabuar Rusia?

Gabimi i parë i Kremlinit është nënvlerësimi i rezistencës dhe aftësive të forcave të armatosura të Ukrainës.

Artikulli paraprakNga lufta e Rusisë, ka për të lindur një botë e re
Artikulli tjetërSekretari amerikan: Putin po bën lojë të pistë, strategjia e “egër” që po përdor