Ballina Bota Letër Bidenit: Një zonë ndalim-fluturimi në Ukrainë do të provokonte Luftën III...

Letër Bidenit: Një zonë ndalim-fluturimi në Ukrainë do të provokonte Luftën III Botërore

Një grup prej 78 profesorësh nga shumë universitete amerikane dhe përfaqëues të organizatave të ndryshme i kanë dërguar një letër të hapur presidentit amerikan, të cilit i kërkojnë të mos përkrahë thirrjet për të vendosur një zonë ndalim-fluturimi mbi të gjithë Ukrainën apo qoftë edhe mbi një pjesë të saj. Ata thonë se kjo do të përbënte një akt lufte dhe ka potencialin ta shndërrojë konfliktin në Ukrainë në një luftë që mund të përhapet më gjerë në kontinent dhe në botë.

Ne, të nënshkruarit, i bëjmë thirrje administratës së Bidenit të vazhdojë të refuzojë thirrjet për të vendosur një zonë të rrezikshme ndalim-fluturimi mbi të gjithë ose një pjesë të Ukrainës. Një zonë ndalim-fluturimi do t’i detyronte forcat e SHBA-ve dhe NATO-s të rrëzonin çdo avion rus që hyn. Do të ishte naive të mendohej se thjesht shpallja e një zone ndalim-fluturimi do ta bindte ushtrinë ruse që të pajtohej vullnetarisht. Me pak fjalë, një zonë ndalim-fluturimi do të nënkuptonte luftë me Rusinë.

Ne e dënojmë agresionin e Rusisë, admirojmë trimërinë e ukrainasve, ndiejmë dhimbje për humbjen e jetëve të pafajshme dhe duam përfundimin e shpejtë të konfliktit. Megjithatë, kjo e sfidon bindjen se një luftë e SHBA-ve me Rusinë do ta bënte popullin amerikan më të sigurt ose më të begatë. Përkundrazi, të hysh në luftë me Rusinë, një homolog bërthamor i Shteteve të Bashkuara, do t’i ekspozonte amerikanët ndaj rreziqeve të mëdha dhe të panevojshme. Një luftë që zgjerohet përtej kufijve të Ukrainës mund të shkaktojë dëme në të gjithë Evropën dhe të dobësojë aleatët e NATO-s dhe të Amerikës. Ne i bëjmë thirrje administratës që të shmangë një lojë të tillë dhe të vazhdojë të përdorë mjetet e duhura diplomatike dhe presionin ekonomik për t’i dhënë fund konfliktit.

Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë bërë të qartë se janë kundër luftës dhe sulmeve të Rusisë ndaj ukrainasve të pafajshëm dhe kanë vendosur sanksione ekonomike ndëshkuese. Shpallja e një zone ndalim-fluturimi do të ishte kërcënimi për t’u përfshirë në një luftë me armë zjarri me forcat ruse. Dhe nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë të bëjnë diçka, do të duhet ta çojnë deri në fund. Siç kanë shkruar dy oficerë amerikanë në pension, “Ndryshe nga sa duket se besojnë shumë, një zonë ndalim-fluturimi nuk është një gjysmë masë ushtarake. Është një operacion luftarak i krijuar për të privuar armikun nga fuqia ajrore dhe përfshin luftime të drejtpërdrejta dhe të qëndrueshme.”

Disa nga ata që bëjnë thirrje edhe për një zonë ndalim-fluturimi “të kufizuar”, pranojnë se janë të gatshëm t’i shohin Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s të bëjnë luftë kundër Rusisë në mbrojtje të Ukrainës. Për shembull, një firmëtar i shquar i një letre që mbron një zonë ndalim-fluturimi, ka pranuar kohët e fundit se një zonë ndalim-fluturimi “është një akt lufte … Nëse zbatoni një zonë ndalim-fluturimi, do të thotë se duhet të jeni të gatshëm për të përdorur forcën kundër atyre që thyejnë zonën e ndalim-fluturimit.” Edhe para fillimit të luftës, një firmëtar tjetër shkroi se “udhëheqësit amerikanë duhet të organizojnë një koalicion ndërkombëtar të vullnetshëm, duke përgatitur forcat ushtarake për të frenuar Putinin dhe, nëse është e nevojshme, të përgatiten për luftë … Ekziston mundësia e tmerrshme që amerikanët, me evropianët aleatë, të detyrohen të përdorin ushtrinë për të zmbrapsur rusët – edhe në rrezik të luftimeve të drejtpërdrejta.” Një zonë ndalim-fluturimi do ta zgjeronte luftën, nuk do ta ndalonte atë.

Gjatë gjithë krizës aktuale, administrata Biden ka qenë e qartë në refuzimin e mundësisë së përdorimit të forcës ushtarake amerikane në Ukrainë. Parimi i përmbajtjes i administratës Biden kërkon mbështetjen dypartiake. Për shembull, senatori republikan Marco Rubio ka paralajmëruar se një zonë ndalim-fluturimi “do të thotë fillimi i Luftës së Tretë Botërore”. Senatori demokrat, Chris Murphy, gjithashtu shkruan se një zonë ndalim-fluturimi është “një ide e keqe dhe Kongresi nuk do ta autorizonte kurrë”.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre evropianë kanë vendosur ndaj Rusisë sanksione aq të rënda sa që ato kanë pak precedentë historikë. Ne po i ofrojmë Ukrainës gjithashtu mbështetje të konsiderueshme ushtarake. Megjithatë, duhet të ketë një tavan të qartë për përshkallëzimin, siç vlerësuan zyrtarët dhe ekspertët amerikanë gjatë Luftës së Ftohtë, kur Shtetet e Bashkuara u përballën me një kundërshtar më të fuqishëm sesa ajo që Rusia përfaqëson sot. Presidenti rus, Vladimir Putin, do të paguajë për lojën e tij të pamatur në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara duhet të përgjigjen në mënyra të përgjegjshme, jo të bëjnë një lojë të pamatur!

Artikulli paraprak“Putin nuk mendon që t’i japë fund luftës”
Artikulli tjetërA mund të përdor Rusia armë kimike në Ukrainë?