Ballina Bota Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi dronin e saj, komanda e ushtrisë vendosi të...

Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi dronin e saj, komanda e ushtrisë vendosi të fshehë këtë informacion, por…

Valery. Zaluzhny

Sistemi rus i mbrojtjes ajrore gabimisht rrëzoi dronin e tij të zbulimit në drejtimin e Kharkivit dhe për ta mbuluar atë, ushtria ruse i raportoi udhëheqjes për gjoja u shkatërrua nga Bayraktari i Forcave të Armatosura të Ukrainës, tha Komandanti i Përgjithshëm Valery. Zaluzhny.

“Sot në orën 9:32 në rrethin Veselyi të rajonit Kharkiv, një njësi e mbrojtjes ajrore e Ushtrisë së 6-të të Forcave të Armatosura Ruse rrëzoi një UAV rus në një lartësi prej 3200 metrash nga TOR SAM, i cili po përparonte për zbulim në drejtimi e Kharkivit. Në të njëjtën kohë, forcat ruse të mbrojtjes ajrore i raportuan udhëheqjes për shkatërrimin e UAV-së nga një Bayraktar i Forcave tona të Armatosura. Rezultatet e hetimit për zhdukjen e UAV-së të Forcave të Armatosura Ruse vërtetuan faktin se ai u rrëzua nga raketat e saj të mbrojtjes ajrore, por komanda e ushtrisë vendosi të fshehë këtë informacion. Kështu po lufton “ushtria e dytë më e fortë në botë”, ka shkruar Zaluzhny në Facebook .

Ai shtoi se Ukraina kishte shkatërruar mitin e “pamposhtësisë” së ushtrisë ruse.

“Ata prisnin të na pushtonin për 48 orë. Stoqet e ushqimit, karburantit dhe municionit u llogaritën për një maksimum prej 3 ditësh. Por ne i ndaluam ata dhe i prishëm planet e agresiorit. Armiku pëson humbje të rënda në personel dhe pajisje. Kjo luftë dëshmon se sa larg kemi arritur vitet e fundit. Sot, ushtria ruse është një model i fillimit të vitit 2014 për sa i përket profesionalizmit”, shtoi Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk e komentoi rastin.

Që nga mëngjesi i 13 marsit, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi se në ditën e 18-të të pushtimit rus në shkallë të plotë, ushtria ruse humbi më shumë se 12,000 personel, 374 tanke, 1,226 automjete të blinduara luftarake, 72 avionë dhe 86 helikopterë.

Sipas vlerësimeve  inteligjencës amerikane të publikuara më 8 mars, rreth 2000 dhe 4000 ushtarë rusë u vranë gjatë pushtimit të Ukrainës. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë jep shumë më pak të dhëna. Aktualisht nuk ka asnjë konfirmim të pavarur të të dhënave për humbjet e ushtrisë ruse në Ukrainë./Tetova News

@tn.lajmelokale
@tetovanews