Ballina Bota “NATO nuk duhet të përjashtojë vrasjen e Putinit”

“NATO nuk duhet të përjashtojë vrasjen e Putinit”

Aleatët perëndimorë nuk duhet të përjashtojnë mundësinë e vrasjes së presidentit rus Vladimir Putin , thotë komandanti i ushtrisë britanike në pension, Richard Kemp.

Për kolonelin britanik, për t’i dhënë fund kësaj mizorie të pakonceptueshme që po shpaloset në Ukrainë, Aleanca Atlantike do të duhej të merrte në konsideratë edhe këtë skenar.

Duke përmendur si shembuj ish-udhëheqësin e Al Kaedës, Osama bin Laden dhe ish-udhëheqësin e Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, Richard Kemp i tha gazetës britanike Mirror se ata kishin vrarë njerëzimin.
“Por Putini është ‘kërcënim i përhershëm dhe vdekjeprurës’,” tha koloneli, i cili komandonte trupat britanike në Afganistan.

“NATO duhet të shqyrtojë të gjitha opsionet për të hequr Putinin nga pushteti. “Kjo do të përfshinte vrasjen e tij, edhe pse nuk ka gjasa për të ndodhur.”

Për të, “presidenti rus duhet të paktën të shkojë në gjyq për krime lufte”.

“Do të ishte më mirë ta shihje Putinin të pushohej, të arrestohej dhe të gjykohej, qoftë në Rusi ose në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Por këto zgjedhje nuk ka gjasa të materializohen.”
Komandanti në pension i ushtrisë britanike nxitoi të sqarojë se ndërsa një vrasje mund të jetë e papranueshme për shumë njerëz, ajo mund të jetë gjithashtu mënyra e vetme për t’i dhënë fund luftës dhe për të parandaluar konfliktet e ardhshme.

“Nëse po flasim për vrasje, mund të jetë e pakëndshme për shumëkënd, por jeta e Putinit nuk ka vlerë më të madhe se jeta e mijërave që ai ka vrarë tashmë në Ukrainë dhe gjetkë, dhe ai mund të vrasë në të ardhmen”, shtoi ai.(abcnews)

Artikulli paraprakMinistri kroat: Në dronin që ra në Zagreb ishte një bombë
Artikulli tjetërAdoleshentët ukrainas në vijën e parë të luftës: Kemi frikë, nuk duam të vdesim