Ballina Bota Ndahet nga jeta ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright

Ndahet nga jeta ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, ka vdekur të mërkurën, në moshën 84-vjeçare.

Ajo vdiq nga kanceri, u bë e ditur në një njoftim të publikuar nga familja Albright në rrjetin social Twitter.

“Ajo ishte e rrethuar nga familjarët dhe miqtë”, u tha në deklaratën e familjes Albright.

Madeleine Albright ishte gruaja e parë e zgjedhur në këtë post më 1997. Në këtë post shërbeu deri në vitin 2001.

Ish-presidenti amerikan Bill Clinton dhe Madeleine Albright shëtisin gjatë 20 vjetorit të vendosjes së trupave të NATO-s në Kosovë në Prishtinë, Kosovë, 12 qershor 2019.

Albright ka qenë në Sekretare e Shtetit në kohën kur janë kryer sulmet e NATO-s mbi caqet serbe, që kanë çuar në çlirimin e Kosovës.

Albright vizitoi Kosovën në korrik të vitit 1999, një muaj pas përfundimit të luftës.

“Duke u ngritur kundër [ish-liderit serb, Sllobodan]Millosheviqit, i kemi ulur gjasat për një vullnet të ri të Millosheviqit. Duke ndërtuar paqen në Kosovë, ne do të ndihmojmë në stabilizimin e Ballkanit dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në një Evropë të tërë dhe të lirë”, ka thënë atëbotë Albright.

Për kontributin e saj për pavarësinë e Kosovës, në Prishtinë, më 2019, në përvjetorin e 20-të të hyrjes së trupave të NATO-s, u zbulua në Prishtinë busti për nderë të saj.

Artikulli paraprakVladimir Putin humbet komandantin e 15-të të lartë në Ukrainë pranë qytetit të rrethuar nga trupat ruse
Artikulli tjetërTurqia kushtëzon NATO-n: Na jepni avionët F-35 dhe raketat “Patriot” që të çojmë raketat S400 në Ukrainë