Ballina Bota Numri që e vendos Vladimir Putinin në rrezik!

Numri që e vendos Vladimir Putinin në rrezik!

Rusët nuk po e fitojnë luftën në Ukrainë dhe madje mund të humbasin. Asnjë opsion nuk është i mirë për liderin rus Vladimir Putin, të cilin ai me siguri e njeh mirë, si një veteran i Luftës së Ftohtë dhe si student i historisë ruse.

Hera e fundit që rusët humbën një luftë ishte në Afganistan gjatë viteve 1980. Pas një fitoreje të shpejtë kur pushtuan kombin në 1979, sovjetikët u përballën me një kryengritje mbarëkombëtare që nuk ishte veçanërisht efektive në fillim, sepse rusët kontrollonin plotësisht hapësirën ajrore.

Në një jehonë të disa prej dilemave me të cilat përballet sot Presidenti Joe Biden, administrata e Reganit i frikësohej një konfrontimi të mundshëm bërthamor me sovjetikët dhe fillimisht hezitoi të armatoste rebelët afganë me armë kundërajrore.

Në vitin 1986, ngurrimi midis zyrtarëve të Presidentit Reagan për të armatosur rezistencën afgane me armë që mund t’i ndihmonin ata për të fituar luftën ishte zhdukur. CIA i armatosi afganët me raketa anti-ajrore Stinger që i dhanë fund epërsisë ajrore të sovjetikëve dhe rritën shumë kapacitetin e afganëve për të shkaktuar humbje të konsiderueshme në forcat sovjetike në fushën e betejës.

Duke kuptuar se po e humbnin luftën, sovjetikët u tërhoqën nga Afganistani në shkurt 1989 dhe instaluan një qeveri komuniste afgane kukull që u shemb tre vjet më vonë, pasi vetë Bashkimi Sovjetik kishte skaduar.

Numri zyrtar i vdekjeve sovjetike gjatë Luftës në Afganistan, e cila zgjati më shumë se nëntë vjet, ishte rreth 15,000 ushtarë. Prandaj, është mjaft e qartë se rusët mund të kenë humbur tashmë 15,000 ushtarë në vetëm një muaj në Ukrainë, sipas vlerësimeve të dhëna nga zyrtarë të lartë të NATO-s.

Kur ushtria sovjetike u largua nga Afganistani në vitin 1989, vendet dhe popullsitë e Europës Lindore në atë kohë nën shkallë të ndryshme të zgjedhës sovjetike morën parasysh. Nëse ushtria e frikshme sovjetike nuk mund të fitonte një luftë në kufijtë e saj kundër forcave guerile afgane, çfarë thoshte ajo për aftësinë e saj për të kontrolluar fatet e Gjermanisë Lindore, Hungarisë dhe Polonisë?

Dështimi i luftës sovjetike në Afganistan goditi një gozhdë gjigante në arkivolin e perandorisë sovjetike. Nuk është një aksident që Muri i Berlinit ra vetëm disa muaj më vonë, duke hapur Gjermaninë Lindore ndaj Perëndimit.

Kjo ishte ndoshta ngjarja kryesore në jetën e rritur të Putin. Në atë kohë ai ishte një oficer i KGB-së i vendosur në Gjermaninë Lindore. Kur Putin kërkoi udhëzime se çfarë duhet të bënte nga një njësi ushtarake sovjetike, atij iu tha: “Moska hesht”. Që atëherë, Putin është përpjekur të ndryshojë heshtjen e Moskës me qëllimin për të rikthyer sa më shumë elementë të lavdisë së mëparshme të Rusisë.

Ashtu si sovjetikët u zhbë nga humbja e tyre në Luftën në Afganistan, po ashtu u zhbë edhe monarkia Romanov nga disfatat e saj ushtarake në fillim të shekullit të 20-të, e cila i dha fund mbretërimit treshekullor të Romanovëve mbi Rusinë.

Nën udhëheqjen e pamëshirshme të Carit Nikolla II, performanca katastrofike e Rusisë në Luftën Ruso-Japoneze të vitit 1905 ishte hera e parë në epokën moderne që një fuqi aziatike kishte mundur një fuqi europiane. Humbja e luftës ruso-japoneze u komplikua shpejt nga disfatat e Rusisë gjatë Luftës së Parë Botërore. Këto humbje, së bashku me faktorë të tjerë, çuan në përmbysjen e Nikollës II në 1917 dhe ngritjen e mëvonshme të sovjetikëve.

Në të kundërt, Jozef Stalini doli fitimtar nga Lufta e Dytë Botërore — megjithëse me një kosto të jashtëzakonshme prej rreth 25 milionë të vdekur rusë. E njohur në Rusi si “Lufta e Madhe Patriotike”, kjo fitore e ndihmoi Stalinin të vazhdonte të ishte, pra, Stalini një diktator vrasës.

Kjo, natyrisht, ngre mundësinë që zyrtarët amerikanë vazhdojnë të paralajmërojnë, që është se i mbështetur në një cep, Putin mund të përdorë armë kimike ose biologjike. Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia nuk u përjashtua gjithashtu nga zëdhënësi kryesor i Putinit, Dimitry Peskov. Lufta e zgjedhur e Putin në Ukrainë mund ta çojë atë në një pikë ku ai përdor armë të shkatërrimit në masë. Dhe edhe atëherë, ai ende mund të humbasë luftën.

Kjo me siguri nuk ishte mënyra se si Putin ëndërroi për të rikthyer lavdinë e Rusisë, një ëndërr që po kthehet shpejt në hi, ashtu si Putin ka bërë hi qytetin ukrainas të Mariupolit. CNN

Edel Strazimiri / SCAN