Ballina Bota Pentagoni: Trupat ruse po ripozicionohen, nuk po tërhiqen nga Kievi (VIDEO)

Pentagoni: Trupat ruse po ripozicionohen, nuk po tërhiqen nga Kievi (VIDEO)

Trupat ruse janë duke u ripozicionuar dhe jo duke u tërhequr nga Kievi. Kjo është deklarata që ka bërë zëdhënësi i Pentagonit John Kirby. Kujtojmë se më herët gjatë ditës u raportua se Rusia është detyruar të tërheqë forcat nga rajoni i Kievit pas humbjeve të mëdha, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainës.

Për më tepër, ata vunë në dukje se ka një “ulje në intensitetin” e njësive që lëvizin nga Rusia në Ukrainë.

Në një vlerësim tjetër të fundit, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia e kishte shkëputur Ukrainën nga tregtia ndërkombëtare detare përmes një bllokade detare në Detin e Zi. Javën e kaluar Rusia deklaroi se planifikonte të ripozicionte trupat e saj në lindje. /abcnews.al/

Artikulli paraprakRaketa balistike ukrainase godet në territorin rus, hedh në erë magazinën e municionit që furnizonte ushtrinë ruse në Ukrainë (VIDEO)
Artikulli tjetërZelensky: Sinjale pozitive nga bisedimet për paqe, por kërcënimi rus vazhdon