Ballina Bota Raketa balistike ukrainase godet në territorin rus, hedh në erë magazinën e...

Raketa balistike ukrainase godet në territorin rus, hedh në erë magazinën e municionit që furnizonte ushtrinë ruse në Ukrainë (VIDEO)

Banorët e qytetit rus të Belgorodit raportojnë për një shpërthim pranë fshatit Oktyabrsky. Është rreth 12 kilometra nga kufiri me Ukrainën.

Guvernatori i rajonit të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, konfirmoi informacionin për shpërthime. Ai nuk ka specifikuar se çfarë ka ndodhur saktësisht.

Edhe mediet e kontrolluara nga Kremlini raportojnë për një shpërthim në një zonë ushtarake në Belgorod, Rusi. Ata pretendojnë se ka të plagosur.

Ushtria ukrainase goditi një depo municionesh ruse në territorin rus afër Belgorodit me një raketë balistike “Tochka-U”. Kjo është hera e parë që Ukraina sulmon territorin rus si hakmarrje. Një frymëzim i madh për ushtrinë ukrainase dhe një poshtërim i madh për ushtrinë ruse, shkruan në Twitter Sergej Sumlenny, ekspert për Evropë Lindore.

Artikulli paraprakTërheqja e Rusisë nga disa pjesë të Ukrainës? Biden: Nuk besoj asgjë pa parë veprime konkrete
Artikulli tjetërPentagoni: Trupat ruse po ripozicionohen, nuk po tërhiqen nga Kievi (VIDEO)