Ballina Bota “Rusët po përdorin armë të rrezikshme me fosfor në Ukrainë”

“Rusët po përdorin armë të rrezikshme me fosfor në Ukrainë”

Avokatja i Popullit i Ukrainës për të drejtat e njeriut ka pohuar se Rusia ka përdorur municione të ndaluara me fosfor në një sulm gjatë natës në Popasna në Ukrainën lindore .

Luidmila Denisova ndau një foto sipas të cilës rusët përdorin municione me fosfor, por nuk dha detaje nëse Ukraina ka prova konkrete për këtë.

“Bombardimi i një qyteti civil nga sulmuesit rusë me këto armë është një krim lufte dhe një krim kundër njerëzimit sipas Konventës së Romës”, tha ajo në një deklaratë.

Artikulli paraprakAdoleshentët ukrainas në vijën e parë të luftës: Kemi frikë, nuk duam të vdesim
Artikulli tjetërKëshilltari i Zelensky-t: Ja kur do të bisedojmë sërish me palën ruse