Ballina Bota Rusia e pranon: Kemi përdorur armë hipersonike kundër Ukrainës

Rusia e pranon: Kemi përdorur armë hipersonike kundër Ukrainës

Rusia tha se ka përdorur armë hipersonike për të shkatërruar një depo ushtarake të nëndheshme në Ukrainën perëndimore. Raketat hipersonike janë armë të shpejta që mund të shmangin identifikimin nga sistemet e mbrojtjes raketore.

Ministria e mbrojtjes ruse tha të shtunën se kishte shkatërruar një depo raketash dhe municionesh në rajonin e Ivano-Frankivsk të Ukrainës, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Ministria tha se kishte shkatërruar gjithashtu qendrat e zbulimit pranë qytetit port të Odessa duke përdorur një sistem raketash.

Artikulli paraprakSi do të përfundojë lufta e Rusisë kundër Ukrainës?
Artikulli tjetërA keni menduar ndonjëherë pse kanceri nuk prek zemrën?