Ballina Bota Shembet Bursa e Hong Kongut, frikë se SHBA do sanksionojë Kinën

Shembet Bursa e Hong Kongut, frikë se SHBA do sanksionojë Kinën

Bursat kineze u shembën nga frika se Pekini dhe kompanitë e tij mund të bëhen gjithashtu objektiv i sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, për shkak të lidhjeve midis Pekinit dhe Moskës.

Hong Kongu, i cili dje ra në nivelin më të ulët të gjashtë viteve, po humbet 5.1%, me stoqet e teknologjisë që i nënshtrohen një shitjeje reale (indeksi i teknologjisë Hang Seng ka humbur deri në 7%). Shanghai humbet 3.9% dhe Shenzhen 3.4%.

Rreziku i sanksioneve shton frikën për shtrëngimin rregullator tashmë të nisur nga Pekini dhe Uashingtoni dhe shqetësimet në rritje për përparimin e epidemisë Covid 19 , e cila ka shtyrë Pekinin të mbyllë Shenzhen dhe provincën e Jilin. /abcnews.al/

Artikulli paraprakSHBA: Bota duhet ta dijë që Rusia mund të përdorë armë kimike
Artikulli tjetërSi do të ndikojnë sanksionet kundër Putin në ekonominë e botës?