Ballina Bota Shtatë gjeneralë rusë u vranë në Ukrainë. Ekspertët japin arsyet

Shtatë gjeneralë rusë u vranë në Ukrainë. Ekspertët japin arsyet

Shtatë gjeneralë rusë kanë vdekur tashmë në luftën e zhvilluar nga Rusia kundër Ukrainës, thonë burimet perëndimore. Sipas ekspertëve, humbjet e larta tregojnë efektivitetin e forcave speciale dhe snajperëve ukrainas, si dhe moralin e dobët të trupave ruse, raportoi BBC të dielën.

Gjenerali Yakov Riezancev, i cili sipas palës ukrainase u likuidua në aeroportin në Chornobayivka afër Khersonit (vdekja e tij u konfirmua edhe në media nga burimet perëndimore), ishte oficeri më i lartë rus i vrarë në Ukrainë dhe gjenerali i shtatë në mesin e viktimave – informon BBC.

Morali i ulët është një kërcënim vdekjeprurës për gjeneralët

Sipas komentuesve, humbje të tilla të mëdha midis gjeneralëve janë për shkak të moralit të ulët të trupave ruse, gjë që detyron oficerët e rangut të lartë të jenë të pranishëm personalisht pranë vijës së frontit, vë në dukje BBC..

“Disa ekspertë, megjithatë, besojnë se nuk mund të supozohet se gjeneralët ishin thjesht në vendet e gabuara dhe në kohën e gabuar. Duhet të konsiderohet e mundshme që ukrainasit synojnë qëllimisht komandantët e lartë,” vuri në dukje BBC.

“Vdekja e Riezancev sugjeron një operacion shumë të suksesshëm nga snajperët,” i tha stacionit një oficer i ushtrisë britanike në pension. Ai shtoi se veprime të tilla mund të kontribuojnë në “shkatërrimin e komandës ruse”.

Një njësi speciale

Siç është raportuar më parë nga “Wall Street Journal”, duke cituar një burim në qeverinë ukrainase, inteligjenca ushtarake ukrainase ka krijuar një njësi të forcave speciale, detyra e vetme e së cilës është të lokalizojë dhe të sulmojë oficerët e lartë rusë.

Ata janë në kërkim të gjeneralëve të rëndësishëm, pilotëve, komandantëve të artilerisë (…) kanë informacion të detajuar për ta, i dinë emrat e tyre, numrat e identifikimit ushtarak”, ka thënë burimi “WSJ”. Ai shtoi se oficerët rusë të gjurmuar nga forcat speciale ukrainase më pas likuidohen nga snajperët ose artileria./Tetova News

Artikulli paraprakLufta në Ukrainë, shefi i inteligjencës ushtarake: Rusia mund të përpiqet të ndajë Ukrainën duke ndjekur shembullin e Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut
Artikulli tjetërVIDEO E RRALLË/Kur Putini e duartrokiste aktorin Zelensky