Ballina Bota Tërheqja e Rusisë nga disa pjesë të Ukrainës? Biden: Nuk besoj asgjë...

Tërheqja e Rusisë nga disa pjesë të Ukrainës? Biden: Nuk besoj asgjë pa parë veprime konkrete

Presidenti i SHBA Joe Biden, i pyetur lidhur me pretendimit e Rusisë se do të “zvogëlojë” sulmin e saj në kryeqytetin ukrainas të Kievit, u tha gazetarëve të martën, se nuk do të lexojë asgjë nëse nuk sheh veprime konkrete.

“Do ta shohim. Unë nuk lexoj asgjë në të derisa të shoh se cilat janë veprimet e tyre. Ne do të shohim nëse ata do të ndjekin atë që po sugjerojnë, “tha Biden pasi u pyet nëse Rusia duket se zvogëlon operacionet e saj ushtarake në Kiev ndoshta po i vjen fundi luftës ose Rusia po përpiqet të blejë kohë.

Biden vuri në dukje gjithashtu se në telefonatën e tij të martën në mëngjes me krerët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe, ishte një “konsensus” midis liderëve për “le të shohim vetëm se çfarë kanë për të ofruar. Ne do të zbulojmë se çfarë bëjnë ata.”

“Ndërkohë, ne do të vazhdojmë të mbajmë të forta sanksionet. Ne do të vazhdojmë t’i sigurojmë ushtrisë ukrainase kapacitetin e tyre për t’u mbrojtur dhe do të vazhdojmë të vëzhgojmë nga afër atë që po ndodh,” shtoi Biden./Abcnews.al/

Artikulli paraprakVIDEO/Të shtëna me armë në Tel Aviv, të paktën pesë viktima
Artikulli tjetërRaketa balistike ukrainase godet në territorin rus, hedh në erë magazinën e municionit që furnizonte ushtrinë ruse në Ukrainë (VIDEO)