Ballina Bota Ukraina dëshiron 8 vende, përfshirë Turqinë, si garantuese në një marrëveshje me...

Ukraina dëshiron 8 vende, përfshirë Turqinë, si garantuese në një marrëveshje me Rusinë

Kreu i delegacionit rus, Vladimir Medinsky, u tha gazetarëve jashtë zyrës presidenciale Dolmabahçe se bisedimet në Stamboll ishin “konstruktive”

David Arakhamia nga delegacioni ukrainas për bisedimet e paqes ka deklaruar se Ukraina dëshiron tetë vende, përfshirë Turqinë, si garantuese në një marrëveshje me Rusinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas bisedimeve të paqes në Stamboll, Arakhamia këtë e njoftoi para mediave.

Ndërkohë, Mykhailo Podolyak, krye-negociatori ukrainas dhe këshilltar i presidentit Volodymyr Zelenskyy, tha se Krimea do të jetë çështje e një pjese të veçantë të negociatave me Rusinë.

Kreu i delegacionit rus, Vladimir Medinsky, u tha gazetarëve jashtë zyrës presidenciale Dolmabahçe se bisedimet në Stamboll ishin “konstruktive”.

Medinsky po ashtu tha se presidentët e dy vendeve mund të takohen kur të miratohet një draft i një traktati të paqes.

Dita e parë e një raundi të ri të bisedimeve dy-ditore të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës, të ndërmjetësuara nga Turqia, sapo përfundoi.

Negociatorët rus dhe ukrainas dje mbërritën në Stamboll.

Para fillimit të bisedimeve në Dolmabahçe, presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, përsëriti thirrjen e tij për një armëpushim midis Rusisë dhe Ukrainës, derisa lufta ruse në Ukrainë ka vazhduar për më shumë se një muaj.

“Besojmë se vetëm nga një paqe nuk do të ketë humbës. Zgjatja e konfliktit nuk është në interesin e askujt”, tha Erdoğan në hapjen e takimit midis dy delegacioneve.

Dje, presidenti Erdoğan tha se bisedimet telefonike me homologun e tij ukrainas dhe atë rus po vazhdojnë në “drejtim të favorshëm”.

Para bisedimeve të paqes në Stamboll, krerët e delegacioneve ukrainase dhe ruse zhvilluan një takim kokë më kokë.

“Delegacionet po punojnë paralelisht në të gjithë spektrin e çështjeve të diskutueshme”, shkroi Podolyak në Twitter, duke shpërndarë një foto nga takimi.

Në këto bisedime i pranishëm është edhe miliarderi rus, Roman Abramovich. Ai zhvilloi bisedime në Moskë dhe Lviv në fillim të këtij muaji në përpjekje për të ndërmjetësuar midis dy vendeve.

Sipas mediave amerikane, oligarku rus nuk u përfshi në listën e sanksioneve të SHBA-së për shkak të përpjekjeve të tij si ndërmjetës.

Më herët, Wall Street Journal pretendoi se Abramovich së bashku me negociatorët ukrainas të paqes pësuan një helmim të dyshuar në Kiev, ndërsa pala ukrainase mohoi akuzat, duke theksuar se negociatorët po punojnë normalisht.

Ukraina i cilëson “negociata të vështira për paqen”

Derisa delegacionet kaluan në një pushim për drekë, Podolyak në rrjetet sociale shkroi: “Garanci të pakushtëzuara të sigurisë për Ukrainën, armëpushim, vendime efektive për korridoret humanitare dhe autokolonat humanitare, si dhe respektim i rregullave dhe zakoneve të luftës nga palët. Negociata të vështira për paqen në vendin tonë. Tani në Stamboll”.

Disa raundi bisedimesh midis Rusisë dhe Ukrainës janë mbajtur në Bjellorusi, përfshirë një përmes video-konferencës më 14 mars, por deri më tani nuk është arritur ndonjë rezultat konkret.

Turqia ishte në titujt kryesorë në mbarë botën më 10 mars për pritjen e shefave të diplomacisë ruse dhe ukrainase në qytetin jugor Antalya, takim i nivelit më të lartë të të dy palëve që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Edhe pse palët nuk arritën një marrëveshje për armëpushim, ata ranë dakord të vazhdojnë negociatat mbi konfliktin.

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është përballur me dënime ndërkombëtare, me Bashkimin Evropian (BE), SHBA-në dhe Mbretërinë e Bashkuar, ndër të tjera, që zbatojnë sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara (OKB), të paktën 1.151 civilë janë vrarë dhe rreth 1.850 të tjerë janë plagosur që kur Rusia filloi luftën kundër Ukrainës më 24 shkurt, por theksohet se shifra e vërtetë e viktimave është shumë më e lartë.

Agjencia e OKB-së për Refugjatë (UNHCR) njofton se po ashtu mbi 3,9 milionë refugjatë ukrainas kanë ikur në vendet fqinje, ndërkohë me miliona të tjerë janë zhvendosur brenda vendit.

Artikulli paraprakKievi dhe Moska pranë marrëveshjes së paqes (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërI izoluar dhe i braktisur, rrëzimi i Putinit është vetëm çështje kohe