Ballina Bota Ukraina dëshiron që Rusia të shkëputet nga interneti global. Ja pse ekspertët...

Ukraina dëshiron që Rusia të shkëputet nga interneti global. Ja pse ekspertët thonë se kjo është një ide e rrezikshme

Gjatë javës së kaluar, qeveria e Ukrainës ka ushtruar presion mbi platformat kryesore të teknologjisë për të rimenduar mënyrën se si funksionojnë me Rusinë, dhe kjo ka qenë mjaft e suksesshme.

Kompanitë e mediave sociale kanë reduktuar shtrirjen e mediave të mbështetura nga shteti rus, për shembull, dhe Apple ka ndaluar shitjen e produkteve të saj dhe ka kufizuar disa shërbime në Rusi.

Por tani Ukraina po shtyn për diçka edhe më dramatike dhe më konsekuente.

Të hënën, qeveria e Ukrainës bëri thirrje që Rusia të shkëputet nga interneti global . Ai i dërgoi një letër ICANN, organizatës jofitimprurëse ndërkombëtare me bazë në SHBA që mbikëqyr sistemin global të emrave të domeneve të internetit dhe adresave IP, me një lutje.

“Po ju dërgoj këtë letër në emër të popullit të Ukrainës, duke ju kërkuar të adresoni një nevojë urgjente për të vendosur sanksione të rrepta kundër Federatës Ruse në fushën e rregullimit të DNS [Sistemi i Emrave të Domenit], në përgjigje të akteve të saj agresioni. ndaj Ukrainës dhe qytetarëve të saj”, shkroi Andrii Nabok, i cili përfaqëson Ukrainën në Komitetin Këshillimor Qeveritar të ICANN.

Ekspertët e qeverisjes së internetit thonë se kërkesa e Ukrainës, nëse realizohet, do ta shkëputte Rusinë nga interneti, duke lënë faqet ruse pa shtëpi. Adresat e emailit do të ndalonin së punuari dhe përdoruesit e internetit nuk do të mund të identifikoheshin. Rusia befas do ta gjente veten në një ishull dixhital.

Por të njëjtët ekspertë të qeverisjes janë skeptikë se kërkesa e Ukrainës do të përmbushet përfundimisht. Së pari, thonë ata, do të krijonte një precedent të rrezikshëm që mund t’u jepte vendeve autoritare leje për të bërë kërkesa të ngjashme. Për një tjetër, nuk është e qartë se ICANN mund të merrte një vendim të tillë edhe nëse shumë do ta donin.

Përveç kësaj, shtuan ata, shkëputja e Rusisë nga pjesa tjetër e botës dixhitale mund t’i japë Kremlinit pikërisht atë që dëshiron: një qytetari të paaftë për të hyrë në informacionin e jashtëm.

Qeveri të tilla si ajo e Kinës kanë kërkuar të izolojnë njerëzit e tyre nga bota e jashtme dixhitale. Por kërkesa e Ukrainës është e paprecedentë, sipas Vint Cerf, i konsideruar gjerësisht si një nga baballarët e internetit.

“Është hera e parë në kujtesën time që një qeveri i ka kërkuar ICANN të ndërhyjë në funksionimin normal” të sistemit të emrave të domenit në një shkallë të tillë, tha Cerf për CNN Business.

“Interneti funksionon në masë të madhe për shkak të niveleve të konsiderueshme të besimit midis shumë komponentëve të ekosistemit të tij,” shtoi Cerf. “Veprimi i kësaj kërkese do të kishte pasoja negative në shumë dimensione.

Letra u raportua fillimisht nga Rolling Stone. Angelina Lopez, një zëdhënëse e ICANN, konfirmoi për CNN se letra ishte marrë dhe se zyrtarët po e shqyrtonin atë, por nuk pranoi të komentonte./TetovaNews

Artikulli paraprakDokumentet sekrete të rusëve: Plani i luftës kundër Ukrainës u hartua për 15 ditë (Dokumente)
Artikulli tjetërÇfarë po ndodh në qiellin rumun? Pas avionit zhduket dhe helikopteri zbulues (VIDEO)