Ballina Bota Ukraina ka rezerva ushqimore për dy vjet

Ukraina ka rezerva ushqimore për dy vjet

Zëvendësministri i Politikës Agrare dhe Ushqimit, Taras Vysotsky deklaroi se rezervat ushqimore janë formuar në Ukrainë për dy vjet.

Vysotsky tregoi detajet e fushatës së mbjelljes së këtij viti.

Sipas tij, mbjellja tashmë ka filluar – po mbillet gruri pranveror dhe tërshëra. Po ashtu janë duke u përgatitur për mbjelljen e një grupi perimesh, si qepë, patate, panxhar, lakër.

 “Në ato zona ku nuk ka luftime, fermerët janë gati të mbjellin fushat,” tha Vysotsky.

Siç e dini, Ukraina ka ndaluar eksportin e drithërave dhe produkteve të tjera për shkak të bllokadës së porteve. Kjo ka çuar në rritjen e çmimeve të ushqimeve në vendet evropiane.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për një kërcënim të urisë masive dhe një krizë ushqimore në botë për shkak të luftës ruso-ukrainase.

Artikulli paraprakE FUNDIT/ Ukrainasit rimarrin qytetet në veri në Kievit, rrethohen mijëra ushtarë të Putinit
Artikulli tjetërLufta ndau familjet e gjysmës së ukrainasve