Ballina Bota Ukraina ofron statusin e neutralitetit, Rusia ‘braktis’ operacionet ushtarake në Kiev

Ukraina ofron statusin e neutralitetit, Rusia ‘braktis’ operacionet ushtarake në Kiev

Bisedimet mes rusëve dhe ukrainasve përfunduan pak pas orës 14:00 në Dolma Bahçe të Stambollit, për të gjetur një terren të përshtatshëm për pajtim në një kohë kur lufta është ndezur në territorin e Ukrainës. Madje, për herë të parë, kreu i delegacionit rus, Vladimir Medinsky, i cilësoi bisedimet si “konstruktive”.

Bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës filluan pak para orës 11 të mëngjesit në Pallatin Dolma Bahçe në Stamboll. Të dy delegacionet u ulën përballë njëri-tjetrit në një tryezë të madhe për një takim të shoqëruar me pritshmëri jashtëzakonisht të përmbajtura dhe mosbesim të madh ndaj qëllimeve reale të Moskës.

Kreu i delegacionit rus në bisedimet e paqes me Ukrainën pas takimit në Stamboll theksoi se Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky mund të takohen kur të miratohet projekt-traktati i paqes dhe nga ana e tij që rezultatet e takimit të kenë një zhvillim të tillë. Sipas Ria Novosti, megjithatë, Moska propozoi që një takim mes presidentëve Putin dhe Zelensky të mbahej në Kiev me nënshkrimin e njëkohshëm të një marrëveshjeje paqeje nga ministrat e jashtëm të dy vendeve.

Ukraina, sipas The Guardian, ka propozuar një regjim neutral në këmbim të garancive të sigurisë, që do të thotë se nuk do t’i bashkohet aleancave ushtarake ose nuk do të presë baza ushtarake, u thanë gazetarëve negociatorët ukrainas.

Siç vuri në dukje Pontolia, kuadri i sigurisë për forcat garantuese do të jetë i barabartë me nenin 5 të NATO-s dhe këto vende përfshijnë Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe, Turqinë, Francën dhe Gjermaninë. Kjo do të bëhej me referendum dhe miratimet e parlamenteve të shteteve garantuese.

Propozimet do të përfshijnë gjithashtu një periudhë konsultimi 15-vjeçare për statusin e aneksuar të Krimesë dhe mund të hyjnë në fuqi vetëm nëse arrihet një armëpushim i plotë, raporton Reuters.

“Ne kemi marrë propozime nga pala ukrainase për studime të mëtejshme dhe një qëndrim të shprehur qartë për t’u përfshirë në marrëveshje”, tha kryenegociatori i Rusisë.

“Këto propozime do të studiohen, do t’i përcillen presidentit Putin dhe ne do të përgjigjemi,” shtoi Medinsky, duke theksuar se bisedimet ishin “konstruktive”.

Në të njëjtën kohë, sipas TASS, zëvendësministri rus i Mbrojtjes Alexander Fomin vuri në dukje se Rusia është e përkushtuar të “ulë rrënjësisht” aktivitetin ushtarak jashtë Kievit dhe Chernihiv. Negociatori ukrainas pas bisedimeve të paqes me delegacionin rus në Stamboll vuri në dukje se Kievi dëshiron të shohë 8 vende, përfshirë Turqinë, si garantues në luftën Rusi-Ukrainë.

Deklaratat pas bisedimeve:

Sipas RIA Novosti, delegacioni rus synon të largohet sot nga Stambolli.

Ndërkohë, sipas gazetarit të Reuters, Phil Stewart në Twitter, presidenti amerikan Joe Biden pritet të zhvillojë sot bisedime me liderët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe për të diskutuar zhvillimet nga kontaktet në Stamboll.

Si u zhvilluan bisedimet në Dolma Bahçe

Televizioni ukrainas kishte raportuar më herët se bisedimet filluan me një “mirëseardhje të ftohtë” – dhe pa një shtrëngim duarsh midis delegacioneve.

Më herët, u raportua se garancitë e sigurisë dhe një armëpushim ishin vendosur për të adresuar nevojat humanitare, sipas Mikhail Pontoliak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Negociatat intensive janë duke u zhvilluar për çështje të rëndësishme, më e rëndësishmja prej të cilave është një marrëveshje për garancitë ndërkombëtare të sigurisë për Ukrainën, sepse kjo marrëveshje do të mundësojë përfundimin e luftës ashtu siç ka nevojë Ukraina”, tha në televizionin ukrainas Mikhail Podoliak.

“Çështja e dytë është një armëpushim për të adresuar problemet humanitare që janë grumbulluar”, shtoi ai. Një problem tjetër është “përshkallëzimi i luftës”, duke përfshirë “shkeljen e ligjit të luftës”, tha ai.

Artikulli paraprakGjenerali amerikan: SHBA nënvlerësoi forcën mbrojtëse të Ukrainës, mbivlerësoi atë ruse
Artikulli tjetërMiliona jetë mund të shpëtohen: Shkencëtarët zbulojnë një antibiotik që anashkalon rezistencën ndaj ilaçeve