Ballina Bota Ukrainës i jepet sistemi Clearview AI, përgënjeshtron falsifikimet dhe njeh njerëzit

Ukrainës i jepet sistemi Clearview AI, përgënjeshtron falsifikimet dhe njeh njerëzit

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës filloi të shtunën të përdorë teknologjinë e njohjes së fytyrës të Clearview AI, tha shefi ekzekutiv i kompanisë për Reuters.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës filloi të shtunën të përdorë sistemin e njohjes së fytyrës të kompanisë amerikane Clearview AI, e cila ka akses në një bazë të dhënash prej 10 miliardë fotografish, 2 miliardë prej të cilave – nga rrjeti i njohur social rus “VKontakte”.

Burimi: Reuters, duke cituar CEO Joan Ton-That

Detaje: Startapi amerikan ofroi të identifikonte sulmuesit rusë, të luftonte dezinformimin dhe të identifikonte të vdekurit.

Ukraina ka fituar akses falas në motorin e fuqishëm të kërkimit Faceview AI, i cili lejon, ndër të tjera, të kontrollojë njerëzit në pikat e kontrollit, shtoi Lee Volosky, një këshilltar i Clearview dhe ish-diplomat i presidentëve amerikanë Barack Obama dhe Joe Biden.

Pasi Rusia pushtoi Ukrainën, CEO i Clearview Hoan Ton-That dërgoi një letër në Kiev duke ofruar ndihmë.

Clearview deklaroi se nuk ia ofroi këtë teknologji Rusisë, e cila i quan veprimet e saj në Ukrainë një “operacion special”.

Themeluesi i Clearview tha se startup-i i tij ka më shumë se 2 miliardë imazhe nga rrjeti social rus “VKontakte”, nga një bazë të dhënash me më shumë se 10 miliardë foto.

Kjo bazë të dhënash mund ta bëjë më të lehtë për Ukrainën identifikimin e të vdekurve (madje edhe me fytyra të dëmtuara) në krahasim me identifikimin e një personi me anë të gjurmëve të gishtërinjve.

Letra e Ton-Thata-s thoshte gjithashtu se teknologjia Clearview mund të ndihmojë në gjetjen e të afërmve, identifikimin e ushtarëve rusë dhe zbulimin e postimeve të rreme të lidhura me luftën në mediat sociale./TetovaNews

Artikulli paraprakIndonezia goditet nga një tërmet 6.7 ballë (VIDEO)
Artikulli tjetërUkraina flet për përparim në negociatat me Rusinë (VIDEO)