Ballina Bota VIDEO/Redaktorja proteston kundër luftës në studio, ndërpritet transmetimi në televizionin kryesor rus!

VIDEO/Redaktorja proteston kundër luftës në studio, ndërpritet transmetimi në televizionin kryesor rus!

Një punonjëse i televizionit shtetëror rus Channel One ka ndërprerë programin kryesor të lajmeve të kanalit me një protestë të jashtëzakonshme kundër pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin .

Marina Ovsyannikova, një redaktore në Channel One, shpërtheu në setin e transmetimit të drejtpërdrejtë të lajmeve të natës të hënën në mbrëmje, duke bërtitur: “Ndalo luftën. Jo luftës.”

Ajo mbante gjithashtu një pankartë ku thuhej: “Mos i besoni propagandës. Ata po ju gënjejnë këtu.” Ishte shkruar në anglisht: “Rusët kundër luftës”, transmeton Tetova News.

Prezantuesja e lajmeve vazhdoi të lexonte nga teleprompteri i saj duke folur me zë të lartë në një përpjekje për të mbytur zërin e  Ovsyannikovas, por protesta e saj mund të shihej dhe dëgjohej për disa sekonda përpara se kanali të kalonte në një segment rekord.

Ovsyannikova publikoi gjithashtu një video të regjistruar paraprakisht përmes grupit të të drejtave të njeriut OVD-Info, në të cilën ajo shprehu mllefin e saj për punën e Channel One dhe përhapjen e “propagandës së Kremlinit”.

“Fatkeqësisht, për disa vite kam punuar në Channel One dhe kam punuar në propagandën e Kremlinit, më vjen shumë turp për këtë tani. Me vjen turp që më lejuan të tregoja gënjeshtra nga ekrani i televizionit. Më vjen turp që lejova zombifikimin e popullit rus. Ne heshtëm në 2014 kur kjo sapo kishte filluar. Ne nuk dolëm për të protestuar kur Kremlini helmoi liderin e opozitës Aleksandër Navalny”, tha ajo.

“Ne thjesht po e shikojmë në heshtje këtë regjim antinjerëzor. Dhe tani e gjithë bota është larguar nga ne dhe 10 brezat e ardhshëm nuk do të mund të pastrohen nga turpi i kësaj lufte vëllavrasëse.”

E veshur me një gjerdan në ngjyrën blu dhe të verdhë të flamurit ukrainas, Ovsyannikova tha në deklaratën e saj në video se babai i saj është ukrainas dhe nëna e saj është ruse.

“Ajo që po ndodh në Ukrainë është një krim dhe Rusia është agresori”, tha ajo. “Përgjegjësia e këtij agresioni qëndron mbi supet e vetëm një personi: Vladimir Putin”.

Ajo u bëri thirrje rusëve që t’i bashkohen protestave kundër luftës në mënyrë që t’i jepet fund konfliktit. “Vetëm ne kemi fuqinë për të ndaluar gjithë këtë çmenduri. Shkoni në protesta. Mos kini frikë nga asgjë. Nuk mund të na burgosin të gjithëve.”

OVD-Info tha se Ovsyannikova u arrestua menjëherë pas protestës së saj dhe po mbahej në qendrën televizive Ostankino.

Ajo mund të përballet me burgim sipas një legjislacioni të ri rus që kriminalizon përhapjen e të ashtuquajturave “lajme të rreme” për ushtrinë ruse. Ata që shpallen fajtorë sipas ligjit mund të përballen me 15 vjet burg.

Ovsyannikova gjithashtu mund të përballet me pasoja ligjore për inkurajimin e “trazirave civile” duke u thënë rusëve të protestojnë.

Në një deklaratë të publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve TASS, Channel One tha se “ka ndodhur një incident me një grua të huaj.Po kryhet një kontroll i brendshëm”.

Një burim i zbatimit të ligjit tha për TASS se Ovsyannikova mund të akuzohet sipas legjislacionit që ndalon aktet publike që synojnë “diskreditimin e përdorimit të forcave të armatosura të Rusisë”.

Deklarata e saj shënon herën e parë që një punonjës nga media shtetërore ruse ka denoncuar publikisht luftën, ndërsa vendi vazhdon shtypjen e tij ndaj disidencës kundër luftës. Kaq e rreptë është vala e tanishme e censurës sa programet e tjera të lajmeve e turbulluan mesazhin në tabelën e Ovsyannikova në raportet e tyre mbi incidentin.

Që nga fillimi i luftës, Rusia ka nisur një goditje të paprecedentë ndaj protestuesve, mediave të pavarura të lajmeve dhe rrjeteve të huaja të mediave sociale. Gati 15,000 njerëz, duke përfshirë fëmijë dhe të moshuar janë arrestuar për protesta kundër luftës.

Më shumë se dy duzina media ruse janë bllokuar nga rregullatori i medias në vend ose kanë zgjedhur të ndërpresin veprimtarinë. Janë ndaluar gjithashtu platformat e mediave sociale të përdorura gjerësisht, Facebook dhe Instagram.

Ndërkohë, TV shtetëror mbetet burimi kryesor i lajmeve për shumë miliona rusë dhe ndjek nga afër linjën e Kremlinit.

Brenda disa orësh nga protesta e saj, më shumë se 40,000 njerëz deri më tani kishin lënë komente në faqen e Ovsyannikova në Facebook, me shumë që e lavdëruan atë për qëndrimin e saj.

“Ti je një hero. Faleminderit shumë”, thuhet në një koment.

Videot e incidentit mblodhën shpejt mijëra shikime.

“Uau, ajo vajzë është e lezetshme,” shkroi në Twitter Kira Yarmysh, zëdhënësja e liderit të opozitës të burgosur, Alexei Navalny, transmeton Tetova News.

Artikulli paraprakUkrainë: Zelensky kërkon dialog direkt me Putinin
Artikulli tjetërSHBA: Bota duhet ta dijë që Rusia mund të përdorë armë kimike