Ballina Bota BBC: 20% e ushtarakëve rusë të vrarë në Ukrainë janë oficerë

BBC: 20% e ushtarakëve rusë të vrarë në Ukrainë janë oficerë

Përafërsisht 20% e trupave ruse të konfirmuara se kanë vdekur në Ukrainë janë oficerë, sipas një studimi të ri nga shërbimi rus i BBC.

Të dhënat tregojnë se nga 1083 humbje që BBC ka mundur të verifikojë, 217 kanë qenë oficerë, duke filluar nga grada nga nëntogeri i vogël në gjeneral.

Trendi është në përputhje me një analizë të mëparshme të BBC-së për 557 viktima të kryera në fund të marsit, e cila zbuloi se 19.6% ishin oficerë.

Numri i lartë i oficerëve të raportuar të vdekur, megjithatë, ka të ngjarë të jetë për shkak të faktit se trupat e tyre janë gjetur dhe dërguar në shtëpi mbi bazën prioritare dhe ka më shumë gjasa të shpallen publikisht.

Të dhënat tregojnë gjithashtu një numër disproporcional të viktimave të konfirmuara ruse, 15% janë anëtarë të VDV të Rusisë, ose forcat ajrore.

Njësitë ajrore ruse, të konsideruara ndër më elitat në ushtrinë ruse thuhet se janë angazhuar në disa nga luftimet më të rënda të luftës deri më tani, duke përfshirë në Hostomel afër Kievit dhe në jug. /abcnews.al

Artikulli paraprakU shpall “non grata” nga SHBA, reagon Gruevskiu: Ka lobuar qeveria aktuale
Artikulli tjetërPse disa njerëz i “zë” makina?