Ballina Bota Dalin pamjet, helikopterët ukrainas fluturojnë rrafsh me tokën, sulmojnë Rusinë brenda territorit...

Dalin pamjet, helikopterët ukrainas fluturojnë rrafsh me tokën, sulmojnë Rusinë brenda territorit të saj dhe rikthehen në bazë (VIDEO)

Forcat ukrainase kanë kryer një ndër misionet më të pamundura mëngjesin e sotëm duke dërguar dy helikopterë të armatosur 40 kilometra në brendësi të territorit rus, të cilët hodhën bombat dhe u rikthyen në bazë pranë Kharkivit.

Sëfundmi në rrjetet sociale dhe mediat e huaja kanë dalë pamjet e sulmit mbi një rafineri gjigante nafte në Belgorod, e cila shpërtheu e gjitha në flakë pas raketave të lëshuara nga dy helikopterë Mi-24.

Pas sulmit ata u larguan të qetë në drejtim të Ukrainës duke fluturuar shumë ulët me qëllim që të mos kapeshin nga radarët si edhe të mos sulmoheshin dot me sisteme raketore anti-ajrore.

Është e çuditshme se ka ndodhur e gjithë kjo pasi Rusia ka sisteme të avancuara radarësh, ndërkohë që Kharkivi është i rrethuar nga rusët dhe për më tepër, helikopterët u futën disa dhjetra kilometra në brendësi të territorit të tyre.

Kjo është hera e parë që ukrainasit fusin helikopterë apo avionë në territorin rus, ndërsa më parë kanë sulmuar me raketa një bazë ajrore në Rostov.

Pse është i rëndësishëm sulmi i naftës në Belgorod?

Jonathan Beale, Korrespondenti i mbrojtjes i BBC-së

Nëse konfirmohet – dhe Ukraina ende nuk e ka konfirmuar se ka kryer sulmin në depon ruse të naftës – do të ishte hera e parë e njohur që avionët ukrainas do të fluturojnë në hapësirën ajrore ruse për të goditur një objektiv.

Pilotët e helikopterëve ukrainas kanë shumë përvojë në fluturimin e ulët dhe të shpejtë për të shmangur zbulimin nga radarët ushtarakë dhe sistemet e mbrojtjes ajrore. Ata kanë bërë pikërisht këtë në rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore prej vitesh.

Kam përjetuar dhe dëshmuar aftësitë e jashtëzakonshme të pilotëve ushtarakë ukrainas në vitin 2018 – duke fluturuar mbi vijën e pemës dhe shtyllat telegrafike.

Helikopterët me fluturim të ulët janë të cenueshëm ndaj sistemeve të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër. Fluturimi natën do ta kishte pakësuar këtë rrezik, por do të rriste rrezikun e goditjes së një objekti afër tokës.

Vetëm ky sulm i supozuar nuk do ta ndryshojë në mënyrë dramatike betejën. Por kjo mund të tregojë se Ukraina ka arritur të mbajë funksionimin e forcave të saj ajrore dhe t’i japë një shtysë të madhe moralit të ushtrisë së saj.

Artikulli paraprakRusia akuzon Ukrainën se i ka sulmuar depot e naftës, pritet të rinisin bisedimet për paqen (VIDEO)
Artikulli tjetërIshte duke u falur në xhami, ndërron jetë ish-ambasadori i Maqedonisë në Danimarkë, Naim Memeti