Ballina Bota Lavrov konfirmon nisjen e luftës në Donetsk

Lavrov konfirmon nisjen e luftës në Donetsk

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka konfirmuar nisjen e luftës në rajonin e Donetsk dhe Luhansk. Në një konferencë për mediat ditën e martë, Lavrov theksoi se Rusia po nis një operacion të ri në Ukrainë.

“Ky operacion në lindje të Ukrainës ka për qëllim siç ishte paralajmëruar që në fillim të çlirojë plotësisht republikat Donetsk dhe Luhansk”, tha Lavrov në një intervistë ekskluzive me video për India Today.

“Një fazë tjetër e këtij operacioni po fillon dhe jam i sigurt se ky do të jetë një moment shumë i rëndësishëm i gjithë këtij operacioni special”.

I pyetur vazhdimisht nëse Rusia planifikon të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, Lavrov tha se këto akuza vijnë nga pala ukrainase dhe veçanërisht nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe se Rusia historikisht ka qenë kundër përdorimit të armëve bërthamore.

“Ne kurrë nuk e kemi përmendur këtë,” tha Lavrov, duke iu referuar komenteve të bëra nga Zelensky duke pretenduar se Rusia mund të përdorë armë bërthamore në Ukrainë.

Kur u bë përsëri e njëjta pyetje, Lavrov tha: “Kur Bashkimi Sovjetik dhe SHBA në 1987, Gorbachev dhe Reagan vendosën se ata kanë një përgjegjësi të veçantë për paqen në këtë planet, ata nënshkruan një deklaratë solemne se nuk mund të ketë fitues në një lufta bërthamore dhe për këtë arsye një luftë bërthamore nuk duhet të nisë kurrë.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me vdekjet e civilëve në Ukrainë dhe mbajtjen e forcave ushtarake ruse përgjegjëse për shkelje të mundshme, Lavrov tha: “Ne kemi ligjin tonë, i cili ndalon ushtrinë të bëjë çdo gjë që nuk lejohet sipas ligjit ndërkombëtar humanitar”, duke shtuar “Çdo shkelje është absolutisht i regjistruar dhe i hetuar”.

Ai tha gjithashtu se raportet për mizoritë e kryera nga forcat ruse në Bucha janë “inskenuar dhe luajtur”.

I pyetur se çfarë ka ndodhur saktësisht me kryqëzorin rus Moskva, Lavrov ia drejtoi përgjigjen Ministrisë së Mbrojtjes Ruse./Abcnews.al/

Artikulli paraprakBE miraton 20 miliardë euro ndihmë për kompanitë gjermane të prekura nga sanksionet
Artikulli tjetërSi të digjni 100 kalori në 5 minuta (VIDEO)