Ballina Bota Rrotull qiellit të Evropës, avioni rus detyrohet të bëjë devijim 15 mijë...

Rrotull qiellit të Evropës, avioni rus detyrohet të bëjë devijim 15 mijë km për të marrë diplomatët e dëbuar

Një avion i dërguar nga Moska për të marrë diplomatët rusë të dëbuar nga Greqia dhe më pas nga Spanja u detyrua të bënte një devijim prej 15,000 km për shkak të ndalimit të fluturimeve të BE-së, raporton uebfaqja e gjurmimit të fluturimeve FlightRadar24.

“Ndërsa Spanja dhe Greqia bënë një përjashtim një herë për hyrjen e avionëve në hapësirën e tyre ajrore, fluturimet vijuan nëpër vende të tjera që kanë ndaluar fluturimet ruse”, thuhet në faqen e internetit.

Faqja shtoi se gjatësia totale e fluturimit ishte 15,163 km, duke përshkuar një fluturim thuajse më të gjatë në botë si të ishte midis Singaporit dhe Nju Jorkut. g.v/abcnews.al

Artikulli paraprakSHBA kërkon të sekuestrojë super-jahtin e oligarkut rus në Fiji
Artikulli tjetërMali i Zi arreston ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë për shpërdorim detyre