Ballina Aktualitet Rajoni Serbia ndryshon strategji, Vuçiç konfirmon blerjen e avionëve ushtarakë nga Franca

Serbia ndryshon strategji, Vuçiç konfirmon blerjen e avionëve ushtarakë nga Franca

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç këtë të hënë ka deklaruar se Serbia po planifikon blerjen e avionëve të tjerë luftarakë nga Franca.

Ekspertët një vendim të tillë e cilësojnë si një hap i Serbisë për tu larguar nga furnizuesi i tij tradicional Rusia.

“Ne kemi negociuar për blerjen e 12 avionëve të rinj në vit dhe gjithashtu planifikojmë të blejmë edhe 12 avionë të tjerë të përdorur nga një vend tjetër”, ka thënë Vuçiç.

Ndërkohë një javë më parë në media u publikua lajmi se Serbia dhe Dassault Aviation, një kompani franceze për prodhimin e avionëve ushtarakë dhe të biznesit, diskutuan blerjen dhe shitjen e 12 avionëve.

Ndërsa kujtohet se para tre vitesh Serbia bleu Mistral, sistemin francez tokë-ajër dhe në vitin 2016 bleu helikopterë nga “Airbus”.

“Ne jemi të interesuar të blejmë breshëri, ne po kërkojmë mënyrën më të mirë për t’i blerë ato, pa rrezikuar financat tona publike,” shtoi Vuçiç.

Presidenti i Serbisë theksoi se Beogradi po shqyrton edhe blerjen e avionëve shtesë për të zëvendësuar avionët e prodhuar në ish-Jugosllavi./abcnews.al

Artikulli paraprakMë në fund, Donald Veshaj reagon për herë të parë pas “BB VIP”: Uroj që bora të shkrihet
Artikulli tjetërMë i keq se kolesteroli dhe sheqeri, këto fruta eleminojnë acidin e rrezikshëm në trup