Ballina Bota Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen NATO-s, Kremlini: Do të forcojmë mbrojtjen

Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen NATO-s, Kremlini: Do të forcojmë mbrojtjen

Rusia do të duhet të forcojë mbrojtjen e saj nëse Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen NATO-s. Kështu ka deklaruar zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev.

Ai shton se nëse të dy vendet hyjnë në aleancën ushtarake, atëherë nuk mund të flitet më për një Baltik “pa bërthama”, pasi siç thotë ai “ekuilibri duhet të rivendoset”.

“Deri më sot, Rusia nuk ka marrë masa të tilla dhe nuk do të merrte”, thotë Medvedev.

Si Finlanda ashtu edhe Suedia kanë shprehur dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n dhe zyrtarët amerikanë kanë thënë se të dy vendet mund të bëhen pjesë e aleancës që në verë.

Artikulli paraprakSela i publikoi emrat e sistemit gjyqësor të lidhur me BDI-në, kjo e fundit e vlerësoi si presion ndaj gjyqësorit
Artikulli tjetërEmbargoja e Perëndimit, Putin: Do të fokusojmë eksportet e energjisë drejt Lindjes