Ballina Bota Zyrtari amerikan: SHBA-të po çojnë armë me shpejtësi të “paprecedentë” në Ukrainë

Zyrtari amerikan: SHBA-të po çojnë armë me shpejtësi të “paprecedentë” në Ukrainë

Amerika po punon për të çuar armët në Ukrainë me shpejtësi “të paprecedentë,” tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes.

Që nga fillimi i pushtimit, administrata Biden ka autorizuar 2.3 miliardë dollarë dërgesa armësh dhe pajisjesh në Ukrainë të nxjerra nga inventarët e SHBA-së, si dhe 300 milionë dollarë të tjera si pjesë e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila blen armë nga prodhuesit.

“Ky është furnizimi më i madh i kohëve të fundit për një vend partner në një konflikt,” tha zyrtari.

“Ajo që është e paprecedentë këtu është sasia e tërheqjeve të njëpasnjëshme.”

Procesi i autorizimit të dërgesës së pajisjeve nga inventarët ushtarakë amerikanë në vendet e tjera, i cili ka marrë javë ose muaj në të kaluarën, mund të zgjasë jo më pak se 48-72 orë, tha zyrtari.

Procesi fillon me një listë kërkesash të zhvilluara në bashkëpunim me ukrainasit.

Agjencia e Bashkëpunimit për Sigurinë e Mbrojtjes (DSCA) më pas kontrollon rezervat e disponueshme ushtarake për armë dhe pajisje përpara se të vlerësojë ndikimin në gatishmërinë ushtarake të SHBA.

Bazuar në stokun e disponueshëm, SHBA bashkon një paketë armësh dhe pajisjesh, të cilat më pas shqyrtohen nga Kryetari i Shefave të Përbashkët dhe të tjerë.

Sekretari i Mbrojtjes më pas nënshkruan një memorandum që miraton tërheqjen e inventarit të SHBA, Presidenti i SHBA drejton tërheqjen dhe Sekretari i Shtetit i SHBA nënshkruan një memorandum që udhëzon Departamentin e Mbrojtjes ta ekzekutojë atë. Më në fund, DSCA nxjerr urdhrin për të ekzekutuar tërheqjen.

“I gjithë ky proces dihet në muajt e fundit se është i mundur të realizohet brenda 48-72 orësh, gjë që është e paprecedentë,” tha zyrtari./abcnews.al/

Artikulli paraprakÇanta plot me para e tonelata me “të bardhë”/ Raporti i DIA: Si bashkëpunon mafia shqiptare me atë italiane (VIDEO)
Artikulli tjetërGjermania “zbret në fushë”, merr rrjedhë tjetër lufta