Ballina Bota Kisha Ortodokse e Ukrainës shpall pavarësinë nga Patriarkana ruse

Kisha Ortodokse e Ukrainës shpall pavarësinë nga Patriarkana ruse

Kisha Ortodokse e Ukrainës ka shpallur pavarësinë e plotë nga Kisha Ortodokse e Patriarkanës së Moskës. Lajmi u bë i ditur nga disa media të Ukrainës dhe të Rusisë.

Kujtojmë se Kisha Ortodokse e Moskës e dënoi qëndrimin e patriarkut Kirill dhe luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe “ftoi palët të vazhdojnë negociatat”. /abcnews.al/

Artikulli paraprakOBSH ngre alarmin: 200 rastet vetëm maja e ajsbergut, lija po përhapet në 20 shtete jo-endemike
Artikulli tjetërEkspertë ushtarakë analizojnë strategjinë e re ruse në Ukrainë